PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin. W walce ze smogiem pomogą mieszkańcy

  • KDS    12 marca 2018 - 09:47
Lublin. W walce ze smogiem pomogą mieszkańcy
Samorząd chce, by o rekomendowanych miastu działaniach w walce ze smogiem zdecydowała możliwie najbardziej różnorodna grupa mieszkańców. (fot.pixabay.com)

W Lubinie sami mieszkańcy stworzą wiążące dla miasta rekomendacje służące poprawie jakości powietrza. - Dzięki takiemu podejściu zyskujemy pewność, że wypracowane rozwiązania będą popierane przez lublinian - wyjaśnia Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
  • Pierwszy lubelski panel obywatelski odbywa się pod hasłem „Co zrobić, aby oddychać czystym powietrzem w Lublinie?”.
  • Grupa 60 mieszkańców i mieszkanek – po zapoznaniu się z głosami ekspertów i kilkutygodniowych dyskusjach z udziałem zainteresowanych stron – stworzy  w Lublinie.
  • Efekty ich pracy poznamy już pod koniec maja. Wcześniej, 12 tys. mieszkańców otrzyma listy z zaproszeniem do wzięcia udziału w panelu.

- Ostatnie dni pokazują, że jak bardzo aktualnym problemem jest zanieczyszczenie powietrza w Lublinie. Choć sezon smogowy wkrótce się skończy, to problem nie zniknie – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. - Dlatego startujemy z panelem już teraz, żeby jak najszybciej zebrać pomysły mieszkańców na poprawę jakości lubelskiego powietrza.

Jak wyjaśnia, samorząd chce, by o rekomendowanych miastu działaniach w walce ze smogiem zdecydowała możliwie najbardziej różnorodna grupa mieszkańców. W opinii urzędników, panel obywatelski to narzędzie podejmowania ważnych dla miasta decyzji przy współudziale mieszkańców.

 

Uczestnicy panelu wyłaniani są losowo z uwzględnieniem takich kryteriów, jak: miejsce zamieszkania (dzielnica), płeć, wiek i poziom wykształcenia. Wszystko po to, by stworzyć grupę jak najlepiej oddającą rzeczywistą strukturę miasta.

Na początku marca do 12 tys. losowo wybranych lublinian trafią drogą pocztową oficjalne zaproszenia do wzięcia udziału w panelu. Na zgłoszenie chęci uczestnictwa mieszkańcy którzy otrzymają list mają czas do 26 marca. Mogą to zrobić przez internet lub telefonicznie. Spośród osób, które się zgłoszą, 28 marca wylosowana zostanie grupa 60 panelistów oraz 12 osób rezerwowych. Losowanie będzie transmitowane on-line na stronie www.lublin.eu/panel.

Czytaj więcej: Główny Instytut Górnictwa pomoże Częstochowie w walce z lepsze powietrze

Przed nami 6 spotkań panelowych – w soboty w kwietniu i maju: 7, 14, 21 i 28 kwietnia oraz 12 i 19 maja. Pierwsze trzy spotkania będą miały charakter edukacyjny. W ich trakcie paneliści i panelistki zapoznają się z opiniami ekspertów oraz stron zajmujących się m.in. transportem, rozwiązaniami grzewczymi oraz polityką przestrzenną. Po tym czasie, na kolejnych trzech spotkaniach, będą dyskutować nad możliwymi rozwiązaniami w zakresie poprawy jakości powietrza, które chcieliby przedstawić Ratuszowi.

- Lublinianie, którzy nie zostali wylosowani do udziału w panelu, również mogą mieć wpływ na jego przebieg. Zachęcamy wszystkich mieszkańców,, którym leży na sercu poprawa jakości powietrza w Lublinie, by zgłaszali nam swoje pomysły na walkę ze smogiem. Każda opinia zostanie przekazana uczestnikom panelu – mówi Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej w Urzędzie Miasta Lublin.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.