PARTNER PORTALU
  • BGK

Maciej Grabowski: nie będzie zgody dla komercyjnych delfinariów

  • pt    25 sierpnia 2015 - 10:01
Maciej Grabowski: nie będzie zgody dla komercyjnych delfinariów

Minister środowiska przyznał, że jest przeciwny budowaniu delfinariów

Minister Środowiska Maciej Grabowski napisał na rządowym blogu, że w Polsce nie będzie zgody na komercyjne delfinaria.
Kilka dni temu media obiegła informacja o wizycie delfinów butlonosych w Zatoce Gdańskiej. Para tych wspaniałych ssaków znalazła się w Bałtyku prawdopodobnie przez pomyłkę albo przywędrowała za pożywieniem. Te kochające otwartą przestrzeń zwierzęta na co dzień żyją przecież w oceanach. A jak ma się do tego koncepcja utworzenia w Polsce delfinarium? Idea zbudowania takiego obiektu w naszym kraju wzbudziła duże zainteresowanie. Ja jestem za tym, by podziwiać delfiny wyłącznie w ich środowisku naturalnym – pisze Grabowski.

Kilka tygodni temu pisaliśmy o planach budowy delfinarium w Mszczonowie.

Zdaniem ministra, każde nowe komercyjne delfinarium, bez względu na to, skąd pochodzą trzymane w nim zwierzęta, ma negatywny wpływ na całą populację dziko żyjących delfinów. Dlaczego? Bo obecnie zapotrzebowanie na delfiny do takich obiektów jest większe niż liczba delfinów rodząca się w niewoli.

Grabowski dodaje, że delfiny słabo rozmnażają się w takich warunkach, żyją też znacznie krócej niż na wolności, więc konieczne jest odławianie kolejnych osobników z ich środowiska naturalnego. Na to jako minister środowiska nie mogę się zgadzać.

Delfiny są prawnie chronione

Nie chciałbym, żeby miejsca takie jak komercyjne delfinaria kształtowały postawy ekologiczne Polaków. Bo czego można się w nich nauczyć? Chyba tylko tego, że człowiek – dla rozrywki – jest zdolny poświęcić los innych istot, nawet tak inteligentnych jak delfiny – pisze minister.

Maciej Grabowski przypomina, że naukowcy i ekolodzy są zgodni co do tego, że delfinaria, które nie mają dostępu do ciepłego morza o odpowiednim zasoleniu, nie są w stanie zapewnić zwierzętom odpowiednich warunków do życia.

- Na szczęście wszystkie walenie, w tym delfiny, są chronione prawem krajowym, unijnym oraz konwencją o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem. Każda decyzja dotycząca delfinów będzie więc podejmowana przez instytucje powołane do ochrony środowiska- kończy minister.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • zielonooki, 2015-08-25 16:29:20

    Ja też popieram Pana Ministra Środowiska ale pragnę przypomnieć, że Platforma Obywatelska, której obecnie Pan służy, przez długie osiem lat cynicznego rządzenia, nie jeden raz pokazała, że przyrodę, nawet tę światową i mądrość przyrodników a także głosy obywateli, miała głęboko gdzieś, na rzecz i ko...rzyść komercji, czyli swoich szwagrów i pociotków, zachodniego kapitału, bo nie tylko miała władzę i unijne pieniądze (podatników), które trzeba będzie oddać w swoim czasie. PO miała pewność, że ich władza jeszcze długo potrwa a bóg Tusk w tym pomoże, lecz niestety, nie pomoże. Niech Pan jeszcze przed wyborami poda się do dymisji, bo jak przypadkiem wygrają jednak wybory, to za Pana wypowiedzi w tym artykule, nie pogłaskają.  rozwiń
  • Ryszard, 2015-08-25 16:07:43

    Absolutnie popieram Pana Ministra i podpisuję się pod jego troską i pragnę dodać aby on uwzględnił mój postulat i "NIE" dla wycinania lasów na place zabaw. To nie jest wcale ekologiczne i wychowawcze. Plac zabaw jest przez 8-10 lat a drzewo rośnie na to ok. 40-50 lat. Niech to będzie dobro... narodowe.  rozwiń