PARTNER PORTALU
 • BGK

Maciej Grabowski: Poprawa jakości powietrza jednym z głównych priorytetów w 2015 r.

 • PAP    21 stycznia 2015 - 09:55
Maciej Grabowski: Poprawa jakości powietrza jednym z głównych priorytetów w 2015 r.
6 polskich miast znalazło się w pierwszej dziesiątce europejskich metropolii z największą liczbą dni w roku, w których przekroczono dobowe dopuszczalne stężenie pyłów PM10 (Maciej Grabowski, fot.PTWP)

- Ochrona i poprawa jakości powietrza będzie jednym z głównych priorytetów ministerstwa środowiska w 2015 r. - zapowiada minister środowiska Maciej Grabowski. W połowie lutego ministerstwo ma przedstawić do konsultacji Krajowy program ochrony powietrza.
Tegorocznymi priorytetami ministerstwa jest też zmiana Prawa wodnego, nowelizacja Prawa łowieckiego i dostosowanie polskich przepisów środowiskowych do wymogów unijnych.

Minister podkreślił, że w Polsce nadal nie radzimy sobie z problemem tzw. niskiej emisji związanym głównie z zanieczyszczeniami z przydomowych kotłowni, opalanych złej jakości węglem lub śmieciami. Problemem jest także emisja zanieczyszczeń pochodzących z transportu.

Międzynarodowi eksperci i Najwyższa Izba Kontroli wskazywali ostatnio, że powietrze w Polsce należy do najbardziej zanieczyszczonych w Europie. Szacuje się, że w naszym kraju w następstwie chorób wywoływanych przez zanieczyszczenia powietrza może przedwcześnie umierać nawet 45 tys. osób rocznie. Na świecie, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przedwcześnie z powodu zanieczyszczeń atmosfery umiera ponad 3,5 mln ludzi.

Według informacji Europejskiej Agencji Środowiska aż 6 polskich miast znalazło się w pierwszej dziesiątce europejskich metropolii z największą liczbą dni w roku, w których przekroczono dobowe dopuszczalne stężenie pyłów PM10 (pozostałe cztery miasta znajdują się są w Bułgarii).

Najgorzej jest w Krakowie, gdzie limity były przekroczone przez 150 dni w roku. Nie lepiej jest w innych miejscowościach Małopolski czy na Śląsku, gdzie normy były przekroczone przez 126 dni w Nowym Sączu, 125 dni w Zabrzu i Gliwicach, 123 dni w Katowicach.

Podniesienia standardów jakości powietrza wymaga europejska dyrektywa CAFE.

Grabowski wskazał, że obowiązujące w naszym kraju lokalne programy ochrony powietrza (jest ich kilkadziesiąt) nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. "Dlatego już w zeszłym roku poleciłem przygotowanie strategicznego dokumentu, który następnie miałby być przyjęty przez rząd w formie uchwały dla podkreślenia jego rangi" - powiedział.

Wyjaśnił, że w dokumencie wyznaczone będą cele i kierunki działań pokazujące samorządom, jak skutecznie można walczyć z niską emisją. Pojawią się rozwiązania legislacyjne, organizacyjne jak i finansowe.

Minister dodał, że będzie to "cały wachlarz" rozwiązań. Jako przykład wskazał możliwość czasowego ograniczania ruchu samochodowego w gminach, czy też wyłączania ich części z takiego ruchu. Chodzi też o wsparcie, jakie gminy mogłyby uzyskać korzystając z bardziej ekologicznego paliwa do ogrzewania.

Zdaniem Grabowskiego na razie trudno jest ograniczyć używanie określonych paliw np. na obszarze gmin. Dotyczy to w szczególności węgla. Kraków wprowadził zakaz stosowania paliw stałych w przydomowych piecach, lecz Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił go twierdząc, że zgodnie z prawem taki zakaz nie jest możliwy. Gdyby bowiem zakazać palenia węglem w przydomowych piecach w Krakowie, takim zakazem trzeba by było też objąć miejscowe elektrociepłownie.×
KOMENTARZE (7)

 • 65+, 2015-02-18 16:04:25

  Krakowski Alarm Smogowy ,powołując się na dane europejskie wylicza ,ze rokrocznie 45000 umiera z powodu fatalnej jakości powietrza.Wychodzi,że podczas Pana kadencji ponad 56000 zeszło wyłącznie z tego powodu.Ma Pan może jakieś wyrzuty sumienia? Może MŚ dołoży się do pogrzebów? Żałosne jest ogłaszani...e tuż przed końcem urzędowania krucjaty antysmogowej  rozwiń
 • fachowiec, 2015-02-06 09:43:37

  Czy nikt nie wie o tym że mamy ubogie społeczeństwo i po prostu nie stać większości na dobre paliwo?.... Można sobie wymyślać "super programy"... powodzenia :)
 • zbielska, 2015-01-22 18:15:42

  Śmieciami, p. Ministrze to pali się w spalarni przy Szp. WOJ, w Bielsku -Białej, nie w przydomowych kotłowniach. Trzeba ruszyć siedzenie z fotela i sprawdzić a nie słuchać wyssanych z palca historyjek. Zdemontować we wszystkich spalarniach filtry i problem zanieczyszczeń zniknie w Polsce. ...  rozwiń