PARTNER PORTALU
  • BGK

Magistrat skorzysta z elektrycznych samochodów

  • Dariusz Ciepiela    29 lipca 2010 - 12:01

W sierpniudo dyspozycji urzędu miasta w Katowicach trafią dwa samochody o napędzie elektrycznym, kolejne dwa urząd pozyska we wrześniu. Będą to dwa Fiaty Panda oraz francuski samochód Mega.
- Dwa samochody będzie wykorzystywała Straż Miejska, jeden trafi do Zieleni Miejskiej, a jeden pozostanie do codziennej pracy Urzędu Miasta - mówi Arkadiusz Godlewski, wiceprezydent Katowic.

Elektryczny Fiat Panda kosztuje ok. 70 tys. a Mega ok. 100 tys. Urząd miejski w Katowicach będzie korzystał z tych samochodów przez 12 miesięcy. - Musimy pamiętać, że są to samochody produkowane w krótkich seriach, w przemyśle samochodowym przewagę uzyskuje się poprzez dużą skalę produkcji. Kiedy samochody o napędzie elektrycznym trafią do masowej produkcji to na pewno będą tańsze, tańsza będzie przede wszystkim produkcja akumulatorów, zwiększy się przy tym ich wytrzymałość - przekonuje prezydent Godlewski.

Przypomina prognozy koncernu IBM, wedle których w ciągu najbliższych 5 lat powinien pojawić się akumulator pozwalający na przejechanie ok. 800 km,

W Katowicach już wkrótce pojawią się 24 stacje do ładowania samochodów elektrycznych, z których jednocześnie będzie mogło korzystać 60 pojazdów.

Jak informuje Arkadiusz Godlewski, w Katowicach obecnie zarejestrowanych jest 9 pojazdów elektrycznych, z których kilka jest zarejestrowanych jako motocykle.

Wykorzystywanie przez katowicki UM pojazdów elektrycznych jest elementem zaangażowania się tego miasta w rozwój tego typu pojazdów. Miasto Katowice będzie partnerem zatwierdzonego do dofinansowania w dniu 19 lipca br. projektu pn. EVUE- Elektryczne pojazdy w miejskiej Europie, który realizowany będzie w ramach Programu Urbact II. Katowice są jednym z 3 polskich miast, które wezmą udział w tej edycji projektów Urbact II.

Czytaj także "Polskie miasto w projekcie na rzecz elektrycznych aut".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.