Majchrowski do krakowian: wybierajcie tramwaje i nie palcie śmieci

W związku z utrzymującymi się wysokimi stężeniami pyłu w krakowskim powietrzu, zwracam się z uprzejmą prośbą o korzystanie w ciągu kilku najbliższych dni z komunikacji miejskiej i pozostawienie samochodów na parkingach - zaapelował do krakowian prezydent Jacek Majchrowski.  Zapowiada też wzmożone kontrole straży miejskiej domowych palenisk.
Majchrowski do krakowian: wybierajcie tramwaje i nie palcie śmieci
Jacek Majchrowski prosi mieszkańców by zwracali baczniejszą uwagę na to czym palą w piecach

- Jeżeli macie państwo znajomych, którzy dojeżdżają do pracy spoza granic naszego miasta, proszę o przekazanie mojego apelu o pozostawienie samochodu w miarę możliwości jak najbliżej węzłów komunikacyjnych i korzystanie ze środków komunikacji zbiorowej. Takie działania pomogą w częściowym ograniczeniu stężeń zanieczyszczeń, które zalegają nad Krakowa - czytamy w oświadczeniu prezydenta Krakowa.

Przypomnijmy, Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego w Małopolsce wydał ostrzeżenie II stopnia dla mieszkańców Krakowa i okolic. Chodzi o przekroczenie normy zanieczyszczenia powietrza szkodliwymi pyłami.

O podjęcie nadzwyczajnych działań w związku z utrzymującymi się od kilku dni wysokimi stężeniami zanieczyszczeń w powietrzu apelowało do Majchrowskiego stowarzyszenie Logiczna Alternatywa. Proponowali m.in. wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej aż do odwołania.

Funkcjonariusze zajrzą do pieców

Póki co darmowych przejazdów tramwajami i autobusami prezydent miasta nie zapowiada. Za to informuje o wzmożonych kontrolach SM.

- Straż Miejska została zobowiązana przeze mnie do podjęcia wzmożonych kontroli palenisk domowych. Proszę, by w przypadku uzasadnionego podejrzenia dotyczącego spalania śmieci lub odpadów, niezwłocznie skontaktować się z dyżurnym Straży Miejskiej pod nr 986 - dodaje prezydent Krakowa.

Prosi też mieszkańców by zwracali baczniejszą uwagę na to czym palą w piecach. - Proszę tych wszystkich, którzy ogrzewają swoje mieszkania piecami węglowymi o to, by zwrócili uwagę na jakość spalanego w nich węgla i nie spalali w nich odpadów domowych.Jeżeli jesteście Państwa właścicielami kominków opalanych drewnem, nie będących jedynym źródłem ogrzewania mieszkania, uprzejmie proszę o rozważanie możliwości czasowego zaprzestania ich użytkowania. Proszę też o nie spalanie na działkach liści - dodaje Majchrowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

TO DLACZEGO NIE MA ZAKAZU SPRZEDAŻY ZŁEJ JAKOŚCI WĘGLA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mieszkaniec, 2017-02-01 21:45:05 odpowiedz

A ja proszę Prezydenta o przegląd wydanych decyzji o zabudowie Krakowa na obrzeżach,gdyż to jest źródło duszenia się Krakowa.Wysoka zabudowa skutecznie jak widać blokuje przewietrzanie miasta.A za to odpowiedzialny jest Prezydent i jego pracownik(architekt Krakowa) a apel o pozostawianie aut przy ko...m.zbiorowej dowodzi o braku rozeznania,wystarczy objazd po obrzeżach miasta aby stwierdzić jak wielu ludzi bez apelu tak zrobiło już dawno. rozwiń

bertil, 2015-11-06 07:00:27 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE