PARTNER PORTALU
 • BGK

Majchrowski: Ustawa antysmogowa to dopiero początek drogi

 • AW/PAP    6 października 2015 - 16:32
Majchrowski: Ustawa antysmogowa to dopiero początek drogi

Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa

Kraków przedstawi sejmikowi małopolskiemu nową uchwałę zakazującą używania paliw stałych do ogrzewania mieszkań i domów w mieście. Władze regionu już zapowiedziały przyjęcie jej do końca tego roku.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wystąpi do sejmiku woj. małopolskiego o przyjęcie nowej uchwały zakazującej używania paliw stałych do ogrzewania mieszkań i domów w mieście. 

Marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa podkreślił, że ustawa daje odpowiednie uprawnienia samorządom lokalnym i regionalnym.

- My nie boimy się brać odpowiedzialności za powierzone nam działania, wydaje nam się, że właśnie na poziomie regionalnym, czy nawet lokalnym łatwiej jest osiągać konsensus i znajdować rozwiązania i będziemy oczywiście z tej ustawy korzystali - zapowiedział.

Według wicemarszałka województwa Wojciecha Kozaka, projekt nowej uchwały antysmogowej dla Krakowa zostanie przyjęty przez zarząd regionu w przyszły czwartek, po czym zostanie skierowany pod obrady sejmiku. Jego zdaniem dokument powinien zostać przyjęty do końca tego roku.

Kozak zapowiedział, że nowa uchwała antysmogowa dla Krakowa będzie, podobnie jak poprzednia, całkowicie zakazywać używania paliw stałych, w tym węgla do ogrzewania mieszkań i domów w mieście. Dopuszczone ma być jedynie spalanie drewna w domowych kominkach.

Według władz województwa następnie uchwały antysmogowe powinny być przyjmowane dla kolejnych gmin województwa małopolskiego. Będą one łagodniejsze, niż krakowska, tzn. będzie można stosować paliwa stałe o określonej jakości do spalania w kotłach spełniających określone normy emisji. Władze województwa chcą przeznaczyć wielomilionowe kwoty ze środków unijnych i krajowych na dopłaty do wymiany przestarzałych urządzeń na nowoczesne. "Liczymy, że około 80 tysięcy kotłów w tej perspektywie finansowej uda nam się wymienić w całym województwie, co w sposób radykalny przełoży się na poprawę jakości powietrza" - poinformował marszałek Sowa.

Kraków chce się dzielić doświadczeniami

Wczesnej informowaliśmy, że prezydent Krakowa nie kryje zadowolenia z faktu, że prezydent Andrzej Duda podpisał dziś (6 października) znowelizowaną Ustawę Prawo Ochrony Środowiska.

- Dziś otrzymaliśmy nowe, oczekiwane narzędzie, które pozwoli nam na skuteczniejszą walkę z zanieczyszczeniami powietrza. Zdaję sobie jednak sprawę, że jest to dopiero początek drogi. Konieczne będzie przede wszystkim przyjęcie i dalsza weryfikacja całego szeregu aktów prawnych pod kątem działań ograniczających uciążliwość niskiej emisji - podkreśla Majchrowski.

Deklaruje, że Kraków nadal będzie służył swoją wiedzą i doświadczeniem, by wspierać wszystkich, od których decyzji i działań zależy jakość powietrza.

- Pomimo stereotypów, funkcjonujących nawet w instytucjach publicznych, Kraków jest niezaprzeczalnym liderem działań związanych z likwidacją niskiej emisji w skali kraju - dodaje prezydent Krakowa. - Jestem przekonany, że argumenty przedstawione przez grupę krakowskich ekspertów na spotkaniu zorganizowanym z mojej inicjatywy z Ministrem Kancelarii Prezydenta RP panem Wojciechem Kolarskim, w sposób znaczący przyczyniły się do podjęcia pozytywnej dla mieszkańców naszego miasta decyzji - kontynuuje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • słoik, 2015-10-08 01:11:44

  Do ...: Daj spokój z tą eutanazję, jest grupa ludzi w Krakowie która po prostu ma gdzieś zdrowie innych ludzi i ta ustawa to zmieni, bo to jest przesada, żeby grupa 20 000 ludzi tak dokuczała w 760 000 mieście!!!
 • gość , 2015-10-08 01:09:09

  Dokładnie to jest dopiero początek.
 • ..., 2015-10-06 21:44:16

  Zamiast odrabiania dziesięcioletnich zapóźnień cywilizacyjnych - czyli zbudowania infrastruktury municypalnej poprzez centralną sieć ciepłowniczą taką jaka jest w nowoczesnych miastach - prezydent szykuje pewnie mechaznizm eutanazji dla ubogich mieszkańców...