PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska. Gminy robią za mało w sprawie smogu

  • JL    21 listopada 2016 - 10:56
Małopolska. Gminy robią za mało w sprawie smogu
Według WHO aż 9 z 50 nabrudniejszych miast w Europie jest w Małopolsce. Fot. Pixabay.com

• Z podsumowania pierwszych lat działania Programu ochrony powietrza dla woj. małopolskiego wynika, że zaledwie dwie z 90 gmin mających problemy z brudnym powietrzem w pełni zrealizowały cele w zakresie ograniczenia niskiej emisji.
• 51 samorządów nie osiągnęło nawet 1 proc. wymaganych efektów.
Takie wnioski płyną ze sprawozdań złożonych przez gminy do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, do których dotarła Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, oraz z podsumowania realizacji programu w 2015 r. przygotowanego przez urząd marszałkowski.

Czytaj też: Skala zanieczyszczenia powietrza jest ogromna

Swoje cele w zakresie ograniczenia emisji szkodliwych pyłów PM10, rozpisane na lata 2013-2015, osiągnęły dwie gminy: Sucha Beskidzka i Miechów.

Prawie 80 proc. swoich zobowiązań zrealizował też Kraków, który wprowadził uchwałę antysmogową i namawia mieszkańców do wymiany źródeł ogrzewania. Z pozostałych miejscowości efekty ekologiczne podjętych działań były średnie albo w ogóle ich nie było:

• 4 gminy osiągnęły powyżej 40 proc. i mniej niż 80 proc. wymaganych efektów;

• 14 gmin osiągnęło między 10 proc. a 40 proc. wymaganych efektów;

• 17 gmin osiągnęło między 1 proc. a 10 proc. wymaganych efektów;

• 36 gmin osiągnęło więcej niż 0 proc. i mniej niż 1 proc. wymaganych efektów;

• 15 gmin osiągnęło 0 proc. efektu ekologicznego określonego w programie.

Czytaj też: Miasta toną w smogu

– Według WHO aż 9 z 50 najbrudniejszych miast w Europie jest w Małopolsce. Włodarze gmin coraz częściej mówią o problemie, ale okazuje się, że słowa nie przekładają się na działanie. Trudno inaczej oceniać dane mówiące, że mimo zobowiązania do poprawy jakości powietrza, ponad 50 gmin nie wykazało żadnej albo znikomą poprawę – ocenia Małgorzata Smolak, prawnik z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Przypomina, że w ubiegłym roku weszła w życie tzw. ustawa antysmogowa, czyli poprawka do Prawa ochrony środowiska, pozwalająca sejmikom województw na przyjmowanie uchwał antysmogowych na terenie całego bądź części swojego obszaru. Gminy mogą starać się o takie regulacje na swoim obszarze.

Czytaj też: Rekordowa liczba wniosków o wymianę pieców

– Urząd Miasta Krakowa i organizacje społeczne skutecznie zabiegali, żeby taka regulacja obowiązywała w mieście od 2019 roku. Warto, aby przykładem Krakowa poszły też inne gminy, w których problem jest najpoważniejszy, w szczególności gminy turystyczne i uzdrowiskowe. Dobrym pomysłem jest też ambitna uchwała antysmogowa dla całego województwa – dodaje Smolak.

W razie nie wykonania zobowiązań wynikających z planów ochrony powietrza gminom grozi kara grzywny w wysokości od 10 do nawet 500 tys. złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.