PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolska walczy o czyste powietrze

  • bad    10 października 2015 - 14:34
Małopolska walczy o czyste powietrze

Lepsze powietrze to mniejsze kolejki do lekarzy onkologów czy pulmonologów. Fot. http://powietrze.krakow.pl

- Mimo początkowych trudności w walce o czyste powietrze w Małopolsce, determinacja i upór została nagrodzona - mówi marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa.
– Można z całą pewnością stwierdzić, że nie zmarnowaliśmy ostatnich lat. Przygotowaliśmy pakiet działań poprawiających stan powietrza, które są prowadzone w różnych obszarach. Zbudowaliśmy świetne partnerstwo ze środowiskiem ekspertów zajmujących się kwestią smogu. To wszystko musiało przekuć się na sukces, jakim jest choćby uznanie Komisji Europejskiej, która oceniła nasz projekt LIFE jako najlepszy ze wszystkich złożonych – mówi marszałek Marek Sowa.

Główne założenia oraz spodziewane efekty projektu LIFE przedstawia wicemarszałek Wojciech Kozak. Wśród najważniejszych wymienia nie tylko zbudowanie w gminach profesjonalnej sieci tzw. eko-doradców, ale też wyposażenie samorządowców i mieszkańców w rzetelną wiedzą o działaniach, które poprawiają stan powietrza.

Gminy zyskują profesjonalne wsparcie

– Niestety, ciągle pokutuje wśród nas wiele stereotypów dotyczących wymagań, jakie w kwestii redukcji zanieczyszczeń nakładają na nas unijne przepisy. Dzięki eko-doradcom gminy zyskają profesjonalne wsparcie tak pomocne przy poruszaniu się w gąszczu unijnych przepisów – mówi wicemarszałek Wojciech Kozak.

Z kolei poseł Tadeusz Arkit, jeden z głównych twórców tzw. ustawy antysmogowej zwraca uwagę na to, że lepsza kontrola stanu technicznego pieców i używanych paliw stałych przełoży się w dłuższej perspektywie choćby na oszczędność w służbie zdrowia.

- Lepsze powietrze to mniejsze kolejki do lekarzy onkologów czy pulmonologów – stwierdza przypominając, że ciągle nie rozwiązano jeszcze kwestii regulacji ruchu samochodowego w ścisłych centrach miast.

Natomiast Urszula Nowogórska, przewodnicząca małopolskiego sejmiku, skupiła się w swoim wystąpieniu na tym, jakie działania w związku z podpisaną przez prezydenta RP nowelizacją podejmą w najbliższych miesiącach radni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.