• PARTNERZY PORTALU

Małopolska: Zamiast na walkę ze smogiem pieniądze trafią do o. Rydzyka

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie będzie współfinansował projektu „Life”, który miał pomóc Małopolsce w walce ze smogiem.
Małopolska: Zamiast na walkę ze smogiem pieniądze trafią do o. Rydzyka
Kraków nie dostanie pieniędzy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Fot. Pixabay.com

Decyzję podjęto na tej samej radzie nadzorczej NFOŚiGW, na której zaakceptowano ugodę z fundacją o. Tadeusza Rydzyka – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Lux Veritatis dostanie od Skarbu Państwa ponad 26 mln złotych. To efekt ugody, którą zawarto między NFOŚiGW a fundacją o. Tadeusza Rydzyka.

Chodzi o rekompensatę za wcześniejsze cofnięcie dofinansowania projektu geotermii toruńskiej. Taką decyzję NFOŚiGW podjął 19 stycznia posiedzeniu rady nadzorczej.

Tego samego dnia zadecydowano też o zabraniu z budżetu Małopolski środków na wsparcie unijnego projektu „Life”, który miał pomóc w walce ze smogiem w regionie – podaje dziennik.

– Był program najlepiej oceniany przez Komisję Europejską spośród 39 projektów zintegrowanych zgłoszonych z całej Europy – uważa marszałek Małopolski Jacek Krupa z PO.

Złudzeń co do powodów decyzji NFOŚiGW nie ma poprzedni marszałek Małopolski, Marek Sowa. „NFOŚiGW zabrał kasę na likwidacje niskiej emisji w Małopolsce i dał kasę dla ojca Rydzyka. A my trujemy się dalej” – napisał na Twitterze poseł PO.

fot.twitter
fot.twitter

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Proszę zmienić tytuł tego artykułu na właściwy Tusk zabrał pieniądze należne fundacji o. Rydzyka. Obudźcie się i przestańcie jechać na tego człowieka pieniądze zostały mu przyznane w ramach dotacji a TUSK je cofnął, należały mu się odsetki od Miasta za to ale dlaczego nie piszecie, że Rydzyk z nich ...zrezygnował rozwiń

A, 2016-02-24 09:59:50 odpowiedz

Do jancz: czy to nie Polacy wystąpili o dotację na prace związane z wierceniem a jednocześnie badaniem struktury geologicznej w Toruniu dla pozyskania informacji dla Państwowego Instytutu Geologicznego? Czy to nie przyjaciel Sowy ujawnił jak to było z geotermią toruńską? - youtu.be/pVPafx6RBXQ... rozwiń

Odkłamywanie historii , 2016-02-23 14:55:21 odpowiedz

Dobrze, dobrze. Tylko proszę sobie przypomnieć jak zaraz po przejęciu przez PO-PSL NFOSiGW cofnął decyzję o dofinansowaniu projektu geotermalnego Rydzyka za pełną aprobatą lub z inicjatywy Rady Funduszu. Czy w radzie przypadkiem nie było przedstawicieli strony samorządowej? Rydzyk projekt realizowa...ł bez dotacji, ale z dużymi trudnościami. Projekt okazał się sukcesem do wykorzystania i powielenia w kraju. Gdyby dotacja została udzielona, to nie tylko Toruń miałby ogrzewanie i baseny termalne, ale mielibyśmy wiedzę o możliwości implementacji projektu w innych regionach Polski na bazie doświadczeń w Toruniu.
Można zapytać na co poszły pieniądze z niewykorzystanej dotacji na geotermię w Toruniu? Może na ekrany przy autostradach, czy inne cudowne innowacje?
I jeszcze jedno - proszę nie łączyć ocen Komisji Europejskiej z Funduszem, bo środki Funduszu są wyłącznie krajowe i udzielane dotacje są na krajowych warunkach.
Uważam, że nie zawsze opinie i nakazy KE są zgodne z potrzebami i interesami Polski.
rozwiń

pytam zasadniczo, 2016-02-23 14:34:50 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE