PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolskie i Śląskie dołączyły do projektu „Catching-up regions”

  • KDS    4 lipca 2017 - 20:24
Małopolskie i Śląskie dołączyły do projektu „Catching-up regions”
Dwa kolejne województwa dołączyły do projektu „Catching-up regions” (fot. pixabay.com)

Województwo śląskie i małopolskie dołączyły do projektu „Catching-up regions”. Dzięki temu m.in. w walce o czyste powietrze mogą liczyć na pomoc ze strony Komisji Europejskiej oraz Banku Światowego.
• Program „Catching-up regions” (wcześniej Lagging Regions – Regiony Słabiej Rozwinięte) skierowany jest do słabiej rozwiniętych regionów UE. Ma charakter badawczy i doradczy.

• Do tej pory w projekcie uczestniczyły dwa województwa: świętokrzyskie i podkarpackie. Teraz dołączyły: śląskie i małopolskie. 

• Pierwsze spotkanie odbyło się pod koniec czerwca. Są też pierwsze wnioski - w walce o czyste powietrze nie obędzie się bez zaangażowania lokalnych samorządów. 

 

- Od początku prac nad uchwałą antysmogową Sejmiku Województwa Śląskiego powtarzałem, że to nie może być jedna inicjatywa. Że konieczne są rozwiązania ogólnokrajowe. Bardzo przydatna może okazać się pomoc międzynarodowa, z której teraz właśnie zaczynamy w tej kwestii korzystać – uważa marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Projekt „Catching-up regions” składa się z dwóch modułów: analitycznego (ma określić czynniki spowalniające procesy rozwojowe) oraz doradczego (ma określić i wprowadzić w wybranych obszarach działania, które przyczynią się do zwiększenia skuteczności instrumentów polityki spójności w osiąganiu zakładanych celów rozwojowych).

Czytaj więcej: Suwałki. Prawie pół miliona na wymianę starych pieców c.o.

Do tej pory w projekcie brały udział dwa województwa: świętokrzyskie i podkarpackie. Od teraz także woj. śląskie i małopolskie będą mogły liczy na pomoc doradców w takich kwestiach jak rozwijanie współpracy pomiędzy nauką i biznesem, wspieranie szkolnictwa zawodowego, rozwijanie lokalnej przedsiębiorczości i ułatwienie rozpoczynania działalności gospodarczej. Komisja Europejska i Bank Światowy pomogą też samorządom w walce o czyste powietrze.

W drugim tygodniu lipca (10-11.07) eksperci Banku Światowego odwiedzą Śląskie. Wstępny plan wizyty zakłada wizytę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego, w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz w trzech wytypowanych miastach. Wstępnie zaproponowano Katowice, Częstochowę oraz Rybnik.

Wcześniej – 29 czerwca, w warszawskiej siedzibie polskiego oddziału Banku Światowego, spotkał się Komitet Sterujący projektu „Catching-up regions”. Zaproszono również przedstawicieli komisji Europejskiej. Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa oraz zainteresowanych województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Dominik, 2017-07-07 12:53:16

    Polska jest na początku walki o czyste powietrze. Obecnie większą determinację w rozwiązywaniu tego problemu widać na poziomie samorządowym. Przykładem są uchwały antysmogowe - pierwsza była Małopolska, jej śladem poszedł Śląsk. Do podobnej ustawy przymierza się również Mazowsze oraz władze wojewódz...twa opolskiego i dolnośląskiego. Nie uda się jednak wygrać walki ze smogiem bez decyzji podejmowanych na poziomie rządowym. A spalanie żadnego innego paliwa nie przyczynia się do degradacji środowiska tak bardzo, jak spalanie węgla. Palenie węglem nigdy nie będzie ekologiczne, bowiem Polska nie ma norm jakościowych dla paliw stałych i wcale się nie zapowiada, aby jakiekolwiek zostały wprowadzone w najbliższym czasie. Piece będą przyjazne środowisku pod warunkiem dostępności paliwa wysokiej jakości. Biorąc pod uwagę poziom zaawansowania technicznego urządzeń grzewczych na węgiel oraz pelet to tylko nowoczesne kotły na pelet (paliwo klasyfikowane) pomagają realnie rozprawić się z problemem zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju. Każdy producent pieca na pelet ma obowiązek podania informacji jakiej klasy należy w nim stosować , co gwarantuje ekonomiczne spalanie i uzyskanie mierzalnego wpływu na środowisko. W przypadku węgla nie ma takiej standaryzacji a przez to nie mamy dostępu do paliwa o powtarzalnej jakości. Od dwóch lat mam piec na pelet kostrzewa Mini Bio i nie żałuję.  rozwiń