PARTNER PORTALU
  • BGK

Małopolskie: Ruszył proces w sprawie pobierania opłaty miejscowej przez Zakopane

  • PAP/KDS    10 lipca 2017 - 12:30
Małopolskie:  Ruszył proces w sprawie pobierania opłaty miejscowej przez Zakopane
Przed krakowskim sądem rozpoczęła się sprawa pobierania przez Zakopane opłaty miejscowej (fot. dzialaj.akcjademokracja.pl)

W poniedziałek (10 lipca) przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Krakowie rozpoczął się proces z czystym powietrzem w tle. Sprawa dotyczy pobierania w Zakopanem od turystów opłaty miejscowej. Zdaniem autorów skargi, opłata ta jest bezpodstawna, bowiem w mieście powietrze jest zanieczyszczone.
Zdaniem mecenasa Marka Chmaja broniącego Zakopane, skarżący powołali się na nieaktualną uchwałę miasta Zakopane z 2008 r. Tymczasem aktualna, mówiąca o opłacie miejscowej, pochodzi z 2013 r. Mecenas zwrócił także uwagę, że nie ma rzetelnego monitoringu powietrza w Zakopanem, który jednoznacznie dałby odpowiedź na pytanie o skalę zanieczyszczenia powietrza.

Stroną w postępowaniu jest Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, która wspiera turystę Bogdana Achimescu - autora skargi do WSA.

Czytaj więcej: Turyści nie chcą płacić za smog w Zakopanem

Pozew w sprawie pobierania opłaty miejscowej przez Zakopane wpłynął do WSA w Krakowie w listopadzie 2015 r. Zdaniem autorów skargi, opłata ta jest pobierana od turystów bezpodstawnie z uwagi na zanieczyszczenie powietrza w mieście pod Giewontem. Zakopane boryka się z problem zanieczyszczenia powietrza, zwłaszcza w miesiącach zimowych - w sezonie grzewczym.

Urząd Miasta Zakopanego pobiera od turystów opłatę miejscową w wysokości 2 zł za każdy dzień pobytu pod Tatrami. Do kasy Zakopanego rocznie wpływa z tego tytułu około 2,7 mln zł. Burmistrz argumentuje, że w Zakopanem systematycznie poprawia jakość powietrza dzięki rozwojowi ciepłownictwa geotermalnego. W ostatnim czasie miasto zdecydowało się na program dopłat do wymiany starych pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła. Zachętą do tego ma być także znaczne obniżenie podatków od nieruchomości dla właścicieli domów, którzy zdecydują się na wymianę pieców. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.