PARTNER PORTALU
  • BGK

Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom. 74 gminy podpisały dokument

  • pt    18 lipca 2017 - 14:19
Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom. 74 gminy podpisały dokument
Pomysłodawcy manifestu zapowiadają promocję najciekawszych inicjatyw zrealizowanych przez gminy jako dobrych praktyk (fot.opomagamypszczolom.pl)

W środę, 19 lipca przedstawiciele kilkunastu gmin spotykają się z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, żeby wręczyć mu Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom i raport podsumowujący akcję.  Bydgoszcz, Pszczółki, Radlin, Złotów, Dobre Miasto, Wola Mysłowska dają przykład, jak chronić pszczoły.
• Propozycja przystąpienia do Manifestu Gmin Przyjaznych Pszczołom trafiła do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w całym kraju.

• Gmina, która poprze manifest, ma prawo posługiwać się tytułem „Gmina Przyjazna Pszczołom”.

•  Pomysłodawcy manifestu zapowiadają promocję najciekawszych inicjatyw, zrealizowanych przez gminy jako dobrych praktyk.

Do Manifestu przystąpiły 74 gminy, które zadeklarowały m.in. stworzenie na swoich terenach ponad 1,3 tys. miejsc przyjaznych pszczołom, czyli takich, w których pszczoły mogą znaleźć pożywienie i pokarm. Idea manifestu polegała właśnie na inspirowaniu samorządów do podejmowania różnorodnych działań na rzecz ochrony pszczół.

 W sumie składa się to na interesujący trend – coraz częściej władze samorządowe uświadamiają sobie, jak istotne znaczenie dla zachowania bioróżnorodności mają owady zapylające i tę świadomość przekuwają w konkretne i zróżnicowane działania.

- To działania, które może podjąć każda gmina. Są proste w realizacji i w większości nie pociągają za sobą dodatkowych kosztów. Przede wszystkim jednak mogą skutecznie pomóc pszczołom – wyjaśnia Katarzyna Dytrych, przyrodniczka i ekspertka programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”, w ramach którego powstał pomysł manifestu.

Jego ideę poparły już trzy organizacje pozarządowe związane z ochroną przyrody: Stowarzyszenie Natura i Człowiek, Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja” oraz zarząd okręgu poznańskiego Ligii Ochrony Przyrody.

Pomysłodawcy manifestu zapowiadają promocję najciekawszych inicjatyw zrealizowanych przez gminy jako dobrych praktyk. Przy okazji oferują samorządom materiały, które ułatwią realizację tych działań: scenariusze zajęć edukacyjnych i gier terenowych, propozycje ulotek. Jednym z takich materiałów jest poradnik wyjaśniający, w jaki sposób zagospodarowywać tereny gminne, aby były one przyjazne pszczołom.

Organizatorzy są pozytywnie zaskoczeni pomysłami i aktywnością gmin. – Naprawdę wiele gmin ma się czym pochwalić – mówi Łukasz Ruciński, przedstawiciel organizatorów akcji.

Program ochrony w Bydgoszczy

Jednym z miast, które aktywnie chroni pszczołowate jest Bydgoszcz.

Dwa lata temu władze miasta zleciły opracowanie „Programu ochrony owadów zapylających na terenie Bydgoszczy”. Przeprowadzono inwentaryzację, która wykazała, że w gminie występuje aż 214 gatunków owadów zapylających, w tym wiele gatunków zagrożonych.

W ramach realizacji programu, oprócz szeroko zakrojonej edukacji, prowadzone są działania zmierzające bezpośrednio do poprawy warunków życia owadów.

Przykładowo, w celu zwiększenia bazy siedliskowej pozostawia się na miejscu pnie wyciętych drzew oraz stojące pnie drzew suchych. Część trawników nie jest koszona, a w nasadzeniach uwzględnia się rośliny przyjazne owadom. Instalowane są również domki dla owadów.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.