PARTNER PORTALU
  • BGK

Marian Dziędziel zachęca do walki ze smogiem na Śląsku

  • PAP/PSZ    22 listopada 2017 - 16:25
Marian Dziędziel zachęca do walki ze smogiem na Śląsku
Smog jest efektem przede wszystkim tzw. niskiej emisji. (fot. Katarzyna Domagała-Szymonek)

Drugi etap kampanii ws. ograniczania niskiej emisji i promocji efektywności energetycznej rozpoczęły gminy subregionu zachodniego woj. śląskiego. W spocie zachęcającym mieszkańców do walki ze smogiem w ich najbliższym otoczeniu występuje m.in. Marian Dziędziel.
• Miasta subregionu przyznają, że smog jest jednym z ich największych problemów.

• Smog jest efektem przede wszystkim spalania w prymitywnych, głównie domowych paleniskach, paliw niskiej jakości, czasem odpadów.

• W ostatnich dniach jakość powietrza na terenie woj. śląskiego była zmienna.

Subregion zachodni to jeden z czterech subregionów województwa śląskiego. Działający na jego terenie Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego (ZGiPSZ) współtworzy 28 samorządów, m.in. miasta Jastrzębie Zdrój, Rybnik i Żory. W subregionie mieszka ok. 640 tys. osób, a znajdująca się tam aglomeracja rybnicka to jedno z miejsc regionu, gdzie szczególnie zimą oddycha się bardzo zanieczyszczonym powietrzem.

Przyczyną jest głównie smog, efekt przede wszystkim tzw. niskiej emisji. To efekt spalania w prymitywnych, głównie domowych paleniskach, paliw niskiej jakości, czasem odpadów. Aby temu przeciwdziałać, już w ub. roku ZGiPSZ przygotował we współpracy z urzędem marszałkowskim finansowanie i realizację modelowej kampanii na rzecz ograniczania niskiej emisji i promocji efektywności energetycznej w tej części województwa - pod hasłem "Gmina z (dobrą) energią!"

Warta ponad 400 tys. zł kampania od października 2016 r. do maja br. edukowała o niskiej emisji i związanych z nią zagrożeniach (w sezonie grzewczym) i informowała o zapobieganiu niskiej emisji oraz o związanych z tym możliwościach technologiczno-inwestycyjnych (w okresie inwestycyjnym). W spotach pod hasłem "Nie truj sąsiada" wystąpili aktor Franciszek Pieczka, a także youtuber Rezigiusz.

Wraz z rozpoczęciem obecnego sezonu grzewczego przygotowano kolejny spot - z udziałem Mariana Dziędziela, a także zespołu Tabu. Zaprezentowano go w środę w Rybniku i opublikowano tego dnia w mediach społecznościowych. Przesłaniem jest zwalczanie cichego przyzwolenia społecznego i zachęcanie do wyraźnego sprzeciwu wobec ogrzewania domów najgorszymi paliwami czy spalania śmieci. Spot, podobnie jak poprzednie, nakłania do wieszania na bramach, drzwiach takich sąsiadów jednej z zawieszek - dostępnych do pobrania i wydrukowania na stronie: gminazenergia.pl

Ponadto w ostatnich tygodniach większość samorządów biorących udział w projekcie "Gmina z (dobrą) energią" przy współpracy z firmy Airly instalowała czujniki jakości powietrza (np. 28 czujników w Rybniku). Gminy prowadziły też szkolenia dla samorządowców, liderów lokalnych i nauczycieli, a ponad 170 ich placówek edukacyjnych bierze udział w konkursie edukacji antysmogowej.

Aby zapewnić mieszkańcom dostęp do informacji na temat niskiej emisji, efektywnego ogrzewania, odnawialnych źródeł energii oraz budownictwa energooszczędnego, we wszystkich gminach uruchomiono serwisy informacyjno-edukacyjne m.in. z materiałami edukacyjne oraz narzędziami, jak kalkulator efektywności czy poradnik efektywnego budownictwa.

Miasta subregionu przyznają, że smog jest jednym z ich największych problemów, np. w poprzednim sezonie grzewczym rybnicka stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska często pokazywała najwyższe w regionie wartości stężeń pyłu zawieszonego PM10, jednego z głównych składników smogu. W lutym br. notowano tam chwilowe wskazania powyżej 1000 mikrogramów na metr sześc. Oznaczało to dwudziestokrotne przekroczenie dobowej normy.

W ostatnich dniach jakość powietrza na terenie woj. śląskiego była zmienna. Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach w ujęciu miesięcznym, poziom dopuszczalny wartości pyłu zawieszonego PM10 (50 mikrogramów na m sześc. średniodobowo) był dotąd w listopadzie przekroczony na stacji w Katowicach przez pięć dni, na stacji w Gliwicach przez osiem dni, na stacji w Rybniku - przez dziewięć, a na stacji w Wodzisławiu Śląskim - przez 11.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.