PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek bierze w obronę konie

  • PAP    14 stycznia 2010 - 18:47

Małopolskie protestuje przeciw działaniom ANR ws. Stada Ogierów w Klikowej
Zarząd województwa małopolskiego, który zabiega o przejęcie Stada Ogierów w Klikowej, sprzeciwia się działaniom podejmowanym przez właściciela obiektu - Agencję Nieruchomości Rolnych. Zdaniem samorządu, Agencja chce zlikwidować stadninę i rozdysponować jej majątek.

W ocenie samorządu wojewódzkiego, a także władz miasta i powiatu Tarnów, ANR zamierza sprzedać nieruchomości należące do stadniny, a konie oraz kolekcję zabytkowych powozów i uprzęży przekazać do podobnego obiektu w Białce koło Krasnegostawu.

Jak poinformował dziennikarzy w czwartek marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara, minister rolnictwa Marek Sawicki zadeklarował wstrzymanie wszelkich działań związanych ze stadniną do czasu wyjaśnienia wątpliwości. Deklaracja taka to efekt pism i rozmowy telefonicznej marszałka z szefem resortu rolnictwa. Spotkanie z ministrem Sawickim zapowiadane jest na przyszły tydzień.

"Opowiadamy się za natychmiastowym nieodpłatnym przekazaniem całości majątku na rzecz województwa małopolskiego" - podkreślił marszałek. Dodał, że samorząd nie wyklucza też możliwości wieloletniej dzierżawy stadniny od ANR.

Kierownik Oddziału Terenowego ANR w Tarnowie Kazimierz Surowiec poinformował PAP w czwartek, że biuro prezesa Agencji dopracowuje nowe stanowisko w sprawie przyszłości Klikowej. Dokument, który ma być gotowy w ciągu kilku dni, wychodzi - jak podał - naprzeciw oczekiwaniom stron.

Według niego, nieprawdziwe są zarzuty, że mienie stadniny jest wyprowadzane do Białki. "Wszystko jest na miejscu" - zaznaczył Surowiec.

Nawara przypomniał, że samorząd zabiega o przejęcie Stada Ogierów w Klikowej od ponad trzech lat. Małopolski sejmik już na początku 2007 roku wyraził zgodę na utworzenie przez województwo jednoosobowej spółki "Stado Ogierów Klikowa" i wniesienie do niej wkładu pieniężnego o wartości ponad 335 tys. zł z przeznaczeniem na rozwój gospodarstwa. Przedstawiono Agencji koncepcję wykorzystania nieruchomości przez nową spółkę.

Sprawa skomplikowała się w 2008 roku, kiedy wpłynął wniosek złożony przez spadkobierców dawnych właścicieli majątku, rodziny Sanguszków, o nabycie w drodze pierwszeństwa tych gruntów.

Województwo małopolskie chciałoby na bazie podupadającego gospodarstwa stworzyć prężny ośrodek hodowlany, rehabilitacyjny i turystyczny. Podstawą w dalszym ciągu byłaby hodowla i utrzymywanie reproduktorów, ale planowana jest także rehabilitacja zdrowotna z wykorzystaniem koni, czy szkolenia w zawodach tradycyjnie związanych z przemysłem końskim, jak: masztalerze, rymarze, podkuwacze. Planowane jest również odtworzenie zabytkowych bryczek i wykorzystywanie ich do celów turystycznych. Samorząd chce pozyskać m.in. środki unijne na rozwój stadniny.

Stado Ogierów Klikowa w Klikowej (dzielnica Tarnowa) powstało po II wojnie światowej na bazie znacjonalizowanej stadniny księcia Romana Sanguszki. Od lipca 2003 roku wchodzi w skład spółki Skarbu Państwa Stado Ogierów Białka sp. z o.o. w Krasnymstawie, jako jej odrębnie funkcjonujący zakład.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.