PARTNER PORTALU
  • BGK

Marszałek Olgierd Geblewicz chce wyjaśnień od ministra Jana Szyszki. Poszło o smog

  • MIW    2 marca 2017 - 15:40
Marszałek Olgierd Geblewicz chce wyjaśnień od ministra Jana Szyszki. Poszło o smog
Konferencja prasowa marszałka Olgierda Geblewicza. (fot. wzp.pl)

• Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego wystąpi do Ministra Środowiska Jana Szyszki z prośbą o wyjaśnienie dlaczego Rada Nadzorcza Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie przyznała dotacji na walkę ze smogiem na Pomorzu Zachodnim.
• Zachodniopomorski Program Antysmogowy miał być odpowiedzią na wygaszane przez rząd programy inwestycji i ochrony powietrza. Marszałek wnioskował o wsparcie w wysokości 20 mln zł.
Zachodniopomorski Program Antysmogowy miał być realizowany przez kolejne 3 lata. Zakładał wymianę około 2 tys. przestarzałych kotłów na paliwo stałe, a w konsekwencji ograniczenie emisji pyłu PM10 i PM2,5. O fundusze mieli ubiegać się mieszkańcy i wspólnoty mieszkaniowe. Zakup pieców miał być refundowany nawet w 50 procentach, lecz nie więcej niż do kwoty 10 tys. zł na jeden lokal mieszkalny. W praktyce chodziło o podłączenie do sieci cieplnej, zakup kondensacyjnych kotłów gazowych, a także montaż ogrzewania elektrycznego, pomp ciepła czy nowoczesnych urządzeń na biomasę.

Czytaj: NFOŚiGW o pieniądzach na walkę ze smogiem

Występując podczas dzisiejszej konferencji prasowej marszałek Geblewicz podkreślał, że w przeszłości, dzięki współpracy resortu środowiska, narodowego oraz wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a także urzędu marszałkowskiego udało się zlikwidować mogilniki, ograniczyć problem z azbestem, uporządkować gospodarkę wodno-ściekową i podjąć działania na rzecz czystości powietrza. Wytknął zarazem rządowi wygaszenie programów Kawka i Prosument. Przyznał też, że jeżeli WFOŚiGW w Szczecinie nie zmieni swej decyzji, to do uruchomienia programu nie dojdzie. Nie szczędził wreszcie gorzkich słów przedstawicielom rady nadzorczej funduszu za sposób w jaki potraktowali złożony wniosek.

- Wniosek nie został rozpatrzony, nie poddano go nawet dyskusji, a od szefa Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu można było usłyszeć, że właściwie problem smogu się kończy, bo kończy się sezon grzewczy. Dla mnie to zupełnie niezrozumiała argumentacja, której nie przyjmuję do wiadomości – stwierdził Geblewicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • jerzy39, 2017-03-03 13:50:11

    każdy dzień przedłużający pełnienie funkcji ministerialnej przez p.Szyszkę to niepowetowane straty w środowisku.PiS chcąc zadbac o swój wizerunek, winien niezwłocznie odwołac Go z tej funkcji /a może to rządzi nie Nowogrodzka,a Toruń/.