Marszałkowie: natychmiast przyjąć przepisy chroniące krajobraz

Konwent Marszałów Województw przyjął przedłożone przez Kujawsko-Pomorskie stanowisko apelujące o jak najszybsze uchwalenie zaproponowanych przez prezydenta Bronisława Komorowskiego rozwiązań dotyczących ochrony krajobrazu.
Marszałkowie: natychmiast przyjąć przepisy chroniące krajobraz

Podpisany przez głowę państwa projekt ustawy w tej sprawie trafił do Sejmu w czerwcu 2013, ale nie wyszedł dotąd poza pierwsze czytanie.

Czytaj też: Wiatraki a krajobraz z prezydenckiej ustawy

Autorem stanowiska jest marszałek Piotr Całbecki. 

„Konwent Marszałków Województw RP wyraża głębokie zaniepokojenie brakiem efektywnych działań na rzecz jak najszybszego przyjęcia wniesionego do Sejmu RP przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego projektu ustawy dotyczącej ochrony krajobrazu. Oczekujemy przyspieszenia i zakończenia prac nad aktem prawnym, który wyposaża samorządową administrację województw we właściwe i niezbędne instrumenty zarządzania ładem przestrzennym" - czytamy w przyjętym dokumencie.

Zdaniem marszałków konieczność przyjęcia takich regulacji wynika nie tylko z obowiązku ochrony jakości życia Polaków, którą znacząco może obniżać panujący obecnie w naszym kraju chaos przestrzenny, ale też z prawa europejskiego, z obowiązków jakie nakłada na Polskę Europejska Konwencja Krajobrazowa. "Należy stwierdzić, że negatywnie odstajemy w tej dziedzinie od innych krajów Europy" - czytamy w przyjętym dokumencie.

Czytaj też: Bezcelowe prace nad prezydenckim projektem ustawy o ochronie krajobrazu

Inicjatywa marszałka Całbeckiego wpisała się w program dzisiejszych obrad konwentu z udziałem ministra Olgierda Dziekońskiego z Kancelarii Prezydenta RP, którego wystąpienie nosiło tytuł "Kształtowanie przestrzeni publicznej w kontekście projektu ustawy krajobrazowej".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

" Chroniące krajobraz " I infrastrukturę, Bo niszczą ją kierowcy, Te chamy ponure.

Eterno Vagabundo, 2014-09-16 18:02:04 odpowiedz

Do nie dajmy się zwariować: No i ciebie umieścimy w tym rezerwacie jako tryglodytę!

ewa, 2014-09-15 21:13:10 odpowiedz

Taa,,,, Nie będzie miejsc pracy, nie będzie domów, zakładów, wiatraków. Nie będzie nic. Aaa. zapomniałem .... będzie jeden wielki rezerwat!

nie dajmy się zwariować, 2014-09-15 17:46:57 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE