PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowieckie: Ruszyły konsultacje ws. uchwały antysmogowej

  • PAP/AT    20 lipca 2017 - 13:00
Mazowieckie: Ruszyły konsultacje ws. uchwały antysmogowej
Smog to bardzo poważny problem o charakterze społecznym, gospodarczym, ale też środowiskowym - powiedział Adam Struzik (fot. Greenpeace Polska/Flickr)

Ruszyły konsultacje społeczne ws. projektu uchwały antysmogowej dla Mazowsza - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.
• Ruszyły konsultacje społeczne ws. projektu uchwały antysmogowej.

• Urząd przekonuje, że powietrze na Mazowszu się poprawi, jeśli zostaną wprowadzone pewne ograniczenia, co do jakości instalacji grzewczych, jak i spalanych w nich paliw.

• Uchwała ma wejść w życie jesienią i zakazać spalania mułów i flotokoncentratów węglowych.

"Smog to bardzo poważny problem o charakterze społecznym, gospodarczym, ale też środowiskowym. Dotyka nas wszystkich. Dlatego zachęcam do udziału w konsultacjach społecznych uchwały antysmogowej, którą sejmik województwa mazowieckiego zamierza podjąć jeszcze w tym roku. Na szali jest nasze zdrowie. Dlatego musimy wspólnie zastanowić się nad narzędziami i tempem zmian, tak aby były one realne. Konsultacje prowadzone będą w całym regionie" - mówi marszałek Adam Struzik, cytowany w komunikacie, Urzędu Marszałkowskiego.

Jak wyjaśniono, projekt zostanie poddany konsultacjom społecznym oraz opiniowaniu przez samorządy powiatowe i gminne. Marcin Podgórski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego dodał, że - oprócz konsultacji - w każdym mieście subregionalnym odbędą się spotkania informacyjne dla przedstawicieli lokalnych samorządów.

Czytaj też: Mazowsze będzie konsultować uchwałę antysmogową. "Zmiany realne i możliwe do udźwignięcia"

Urząd przekonuje, że powietrze na Mazowszu się poprawi, jeśli zostaną wprowadzone pewne ograniczenia, co do jakości instalacji grzewczych, jak i spalanych w nich paliw.

Planuje się, że uchwała antysmogowa wejdzie w życie 1 listopada br.

Zgodnie z projektem, właściciele tzw. kopciuchów, czyli pieców niespełniających europejskich norm emisyjnych, będą mogli z nich korzystać do końca grudnia 2022 r. Z kolei, właściciele kotłów klasy trzeciej lub czwartej będą mogli je eksploatować do końca grudnia 2027 r.

Użytkownicy kominków, pieców będą moli je eksploatować do 31 grudnia 2022 r., pod warunkiem, że osiągają one sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80 proc. lub zostaną wyposażone w urządzenia zapewniające redukcję emisji pyłu - dodano.

Projekt uchwały zakłada ponadto, że na Mazowszu zakaże się spalania mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu 0-3 mm wynosi powyżej 15 proc. oraz paliw zawierających biomasę o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 proc.

Urząd wskazuje, że smog jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych, dzieci oraz osób z problemami z układem krwionośnym i oddechowym. Badania Światowej Organizacji Zdrowia pokazują, że długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego skutkuje skróceniem średniej długości życia. W przypadku mieszkańców Polski to ponad 10 miesięcy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Janusz, 2017-07-25 14:37:09

    Mieszkam w mieście średniej wielkości . Z badań wynika, że za zanieczyszczenie powietrza odpowiadają u mnie jedynie w 20-30% - ruch uliczny i samochody. Reszta smogu to domowe kotłownie, bowiem przemysł w moim mieście w zasadzie nie istnieje. Zimą nie da się okna otworzyć bo smród straszny, a smog w...isi w powietrzu dosłownie jak mgła. Mój najbliższy sąsiad – pali węglem, a dym z jego komina snuje się po całej okolicy, okna otworzyć nie idzie, nawet latem. Sam palę peletem w piecu Mini Bio 10KW - paliwo jest suche, kupowane latem i dobrze zabezpieczone na zimę (w workach). To tyle w kwestii ekologii. Węgiel brunatny, muły węglowe, flotokoncentraty oraz różnego rodzaju paliwa mieszane, NIE POWINNY być wykorzystywane do ogrzewania domów, ale kto by się u nas tym przejmował...  rozwiń