PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowieckie, smog: Wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza

  • PAP/AT    15 lutego 2017 - 13:12
Mazowieckie, smog: Wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza
Smog w woj. mazowieckim: Najgorzej jest w Piastowie, Płocku, Radomiu i Żyrardowie (fot.pixabay.com)

• Na Mazowszu występują wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza, które mogą utrzymywać się do piątku (17 lutego) - informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Warszawie.
• Najgorzej jest w Piastowie, Płocku i Radomiu.
Tomasz Klech z WIOŚ wyjaśnił, że wysokie stężenia zanieczyszczeń utrzymują się w powietrzu z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych - wyżu i braku wiatru.

Poinformował, że w środę (15 lutego) koło południa najgorzej jest w Piastowie, Płocku, Radomiu i Żyrardowie. Jak na razie największe jednogodzinne stężenia pyłu PM2,5 odnotowano w podwarszawskim Piastowie - wynosiły one 181 mikrogramów na metr sześcienny. Wysokie stężenia zanieczyszczeń będą utrzymywały się też na przedmieściach stolicy i w wielu mniejszych mazowieckich miejscowościach.

Czytaj też: Minister uderza w smog. Ale zbyt słabo?

"W środę głównym źródłem zanieczyszczeń jest niska emisja, czyli ogrzewanie domów i mieszkań drewnem oraz węglem. Mniejszy wpływ na dzisiejsze zanieczyszczenie ma w za to komunikacja samochodowa. Widać to po centrum Warszawy, gdzie mniejszy ruch samochodów powoduje, że powietrze jest czystsze" - powiedział.

Klech pytany o prognozę na najbliższe dni poinformował, że sytuacja powinna zacząć się poprawiać od piątku.

Przy wysokich zanieczyszczeniach należy unikać lub ograniczyć do minimum czas przebywania na powietrzu. Dotyczy to w szczególności dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży czy osób z chorobami krążenia. Ponadto, należy unikać aktywności fizycznej na powietrzu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.