PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazowsze rozpoczęło kampanię przeciw wypalaniu traw

  • PAP    12 marca 2014 - 09:01
Mazowsze rozpoczęło kampanię przeciw wypalaniu traw

- Kolejną edycję kampanii społecznej "Nie! Dla wypalania traw na Mazowszu" zainaugurowano w Warszawie. Akcja ma podnieść świadomość na temat szkodliwości wypalania łąk.
Moment rozpoczęcia kampanii nie jest przypadkowy - na przełomie wiosny i zimy liczba pożarów traw rośnie lawinowo. Od początku roku na Mazowszu strażacy odnotowali ich ponad tysiąc.

"Tylko od tej niedzieli zanotowaliśmy już ponad 300 pożarów traw na Mazowszu (...) Krótka zima sprawiła, że w tym roku sezon wypalania zaczął się już w lutym, a patrząc na statystyki z lat ubiegłych, w marcu zwykle ta liczba bardzo szybko wzrasta" - mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej zastępca mazowieckiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Zbigniew Szczygieł.

Wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek przekonywał, że wypalanie traw często prowadzi do bezpośredniego zagrożenia życia ludzi, niszczy infrastrukturę kolejową, stwarza niebezpieczeństwo dla podróżujących pociągami i degraduje środowisko.

Z danych zaprezentowanych przez zastępcę mazowieckiego komendanta wojewódzkiego PSP wynika, że w latach 2012-2013 w województwie mazowieckim było ponad 16,5 tys. pożarów, które objęły ponad 8 tys. ha. W ubiegłym roku najwięcej odnotowano ich w powiatach: piaseczyńskim, radomskim, warszawskim, wołomińskim, pruszkowskim oraz otwockim.

W ramach akcji "Nie! Dla wypalania traw" w szkołach na terenie gmin, w których pożarów traw w ostatnich latach było najwięcej, odbędą się lekcje prowadzone przez strażaków, policjantów oraz funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei. Do akcji może włączyć się każda szkoła - w tym celu wystarczy skontaktować się z właściwą powiatową komendą PSP.

Strażacy będą też brali udział w szkoleniach oraz wydarzeniach organizowanych przez Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Podczas warsztatów rolnicy zapoznają się z informacjami na temat skutków wypalania traw i sankcjami, jakie za to grożą. Zakaz wypalania traw jest jednym z unijnych "Wymogów dobrej kultury rolnej". Rolnikowi, który nie przestrzega zakazu, grozi zmniejszenie wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich o 3 proc.

Organizatorami akcji są: Wojewoda Mazowiecki, Komenda Wojewódzka PSP, Mazowieckie Kuratorium Oświaty, Komenda Wojewódzka Policji, Komenda Stołeczna Policji, Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz SOK. Jej pierwsza edycja odbyła się w województwie mazowieckim w 2013 r.

Sprawcom podpaleń grozi grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat więzienia.

Materiały informacyjne nt. kampanii są dostępne w Internecie pod adresem www.mazowieckie.pl . Na portalu YouTube można także obejrzeć spot filmowy promujący akcję.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • ziuta, 2014-03-14 17:45:51

    Informacje o szkodliwości wypalania traw powinny dzieci otrzymywać już w przedszkolu. Szkoła powinna przypominać (zarówno podstawowa jak i ponadpodstawowe). I to powinno być obowiązkowe, a nie uznaniowe. Skąd pieniądze?A zlikwidować religię w szkołach i w to miejsce wprowadzić zajęcia pod ogólną naz...wą "Jak być człowiekiem", na których uczniowie dowiadywaliby się, że wypalanie traw jest niewłaściwe, podobnie jak maltretowanie zwierząt i znęcanie się nad słabszymi kolegami/koleżankami.  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: