PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazurek: Smog w miastach to nie jest problem, który można rozwiązać w trzy miesiące

  • PAP/AT    17 marca 2016 - 14:56
Mazurek: Smog w miastach to nie jest problem, który można rozwiązać w trzy miesiące
Jak informuje Mazurek w resorcie trwa w tej chwili przegląd programów ograniczania niskiej emisji, by wybrać te, które są najbardziej efektywne pod względem ekonomicznym (Sławomir Mazurek, fot.mos.gov.pl)

• Wiceminister środowiska Sławomir Mazurek, odpowiadał w Sejmie na pytanie posłów o strategię walki ze smogiem w Polsce.
• Zapowiedział wzmocnienie monitoringu powietrza i przegląd programów dotyczących ograniczania niskiej emisji.
"Będzie wzmacniane monitorowanie powietrza, tak abyśmy mieli zawsze dobre, pewne dane w tym zakresie" - zapewnił Mazurek. Jak mówił, smog w miastach całej Polski to "nie jest problem, który możemy rozwiązać w trzy miesiące".

Jako jeden z najważniejszych elementów walki z zanieczyszczeniem walki wskazał uchwaloną jeszcze przez poprzedni Sejm ustawę antysmogową. Zakłada ona m.in., że samorządy określą, jakim paliwem będzie można palić w piecach, wyznaczą standardy techniczne dla kotłów; będą mogły uchwalić też zakaz stosowania określonych instalacji, w których następuje spalanie.

Mazurek podał także, iż w zeszłym tygodniu podpisano z Ministrem Energii umowę o wdrażaniu nowego projektu doradztwa energetycznego, czyli ogólnopolskiego systemu wsparcia doradczego dla sektora publicznego mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz odnawialnej energii. W jego ramach porad udzielać będzie 76 doradców.

Według Mazurka w resorcie trwa w tej chwili przegląd programów ograniczania niskiej emisji, by wybrać te, które są najbardziej efektywne pod względem ekonomicznym. Przedstawiciel MŚ wyjaśniał także, iż ostatnie redukcje w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) związane były z reorganizacją, co także ma lepiej pozwolić wykorzystać fundusze, tak krajowe jak unijne.

Pytanie o strategię dotyczącą zmniejszania zanieczyszczenia powietrza w Polsce zadali posłowie Nowoczesnej.

Jak wskazywał Jerzy Meysztowicz, stężenie szkodliwych substancji przekracza w wielu miastach Polski normy o kilku, a nawet kilkunastokrotnie. Wskazywał, że z powodu powikłań po chorobach będących skutkiem zanieczyszczenia powietrza umiera w Polsce rocznie 45 tys. osób. Chciał także wiedzieć, dlaczego obcięto dofinansowanie unijnego programu ochrony środowiska Life i zwolniono 20 specjalistów ds. czystości powietrza z NFOŚiGW.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Rycerz Jana III, 2016-03-18 08:21:38

    W 2010 roku w założeniach do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zapisano zdanie: "realizuje się budowy sortowni odpadów zmieszanych jako samodzielnej instalacji do odzysku surowców wtórnych, co jest technologicznie i środowiskowo nieuzasadnione, bowiem frakcja surowca uzyskana p...rzy sortowaniu odpadów zmieszanych wynosi ok. 8 %, co nie stanowi znaczącego udziału. Poza tym jakość odpadów pozyskiwanych w takiej sortowni nie zawsze pozwala na dalsze przetworzenie”. Mijają lata, a Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska ochoczo finansuje co? Ano właśnie owe "technologicznie i środowiskowo nieuzasadnione" fabryki śmieci ze śmieci... Nic nie słychać o promowaniu selektywnej zbiórki odpadów "u źródła" - ale na dofinansowanie "technologicznie i środowiskowo nieuzasadnionych" instalacji zawsze można liczyć... Dobra zmiana jeszcze nie dotarła na Wawelską...  rozwiń