PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazurskie stawy domem zagrożonych płazów

  • PAP    10 listopada 2014 - 09:55
Mazurskie stawy domem zagrożonych płazów

Blisko 100 zbiorników wodnych odtworzono w tym roku na terenie Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej na Mazurach w celu ochrony traszki grzebieniastej i innych gatunków płazów. Odbudowa sieci niewielkich stawów ma ograniczyć spadek liczebności tych zwierząt.
Jak poinformował dyrektor Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej Jaromir Krajewski, odbudowa systemu drobnych zbiorników wodnych ma poprawić warunki bytowania i rozrodu płazów objętych ścisłą ochroną gatunkową. Odtworzono 51 stawów na obszarach rolniczych w otulinie puszczy, a od połowy maja zbudowano 45 kolejnych w samym parku.

Zdaniem Krajewskiego głównym celem tego projektu jest ochrona traszki grzebieniastej i innych cennych przyrodniczo gatunków płazów.

"Można powiedzieć, że Puszcza Romincka to matecznik traszki grzebieniastej. Nie wiem, czy gdziekolwiek w Europie jest inne miejsce, w którym występowałyby one tak licznie" - powiedział dyrektor.

Jak wynika z inwentaryzacji przeprowadzonej przed sześciu laty przez służby ochrony przyrody, traszki grzebieniaste zasiedlają 80 proc. zbiorników w Puszczy Rominckiej, co jest najwyższym wskaźnikiem występowania tego gatunku w kraju. W tej części Mazur Garbatych żyje 10 z 18 krajowych gatunków płazów - m.in. kumak nizinny, traszka zwyczajna, grzebiuszka ziemna i żaba moczarowa.

Według przyrodników w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w całej Europie obserwuje się znaczny spadek liczebności płazów. Jedną z głównych przyczyn jest osuszanie mokradeł i zanikanie małych zbiorników wodnych, niezbędnych tym zwierzętom do rozrodu. Do zarastania roślinnością, zamulania i wysychania oczek wodnych przyczynia się eutrofizacja środowiska spowodowana nawozami sztucznymi i chemicznymi środkami ochrony roślin.

Czynna ochrona płazów prowadzona jest w Parku Krajobrazowym Puszczy Rominckiej od 2002 roku. W poprzednich latach odbudowano w sumie 97 zbiorników wodnych. W pobliżu jeziora Ostrówek powstała też ścieżka edukacyjna "Rechot" poświęcona biologii i znaczeniu tych zwierząt. W ocenie dyrekcji Parku przeprowadzane inwentaryzacje płazów dowiodły skuteczności takich działań.

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej położony jest w gminach Gołdap i Dubeninki w północno-wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego. Zajmuje powierzchnię ponad 14,5 tys. ha.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.