PARTNER PORTALU
  • BGK

Mazury długo pozostaną bez parku, bo ministerstwu się nie śpieszy

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Olsztyn    23 stycznia 2010 - 06:36
Mazury długo pozostaną bez parku, bo ministerstwu się nie śpieszy

Mazurski park powstanie, gdy skończą się dyskusje o powiększeniu Białowieskiego Parku Narodowego – zdecydował resort środowiska. Ale nic nie wskazuje na to, aby się to szybko stało.
Janusz Zaleski, główny konserwator przyrody, zapewnia, że weźmie pod uwagę apele o utworzenie parku na Mazurach, ale dopiero po skończeniu powiększenia Białowieskiego Parku Narodowego.

Magda Sikorska, rzeczniczka resortu środowiska, wyjaśnia, że wiąże się to z nową „Strategią o zrównoważonym użytkowaniu różnorodności biologicznej”, która ustala, jak tworzyć i powiększać park. Białowieża ma być polem doświadczalnym dla urzędników. Dlatego Mazury muszą czekać.

Kłopot w tym, że nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle dojdzie do poszerzenia granic białowieskiego parku. Opór lokalnych samorządów, mieszkańców i leśnego lobby jest tak duży, że nawet najwięksi optymiści nie widzą na razie szans na koniec negocjacji.

Popierający utworzenie parku mówią o ochronie Mazur w mediach, podpisują apele, ale nie będą w nieskończoność czekać, aż resort zajmie się sprawą. Walka o Mazurski Park Narodowy trwa około 50 lat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.