PARTNER PORTALU
  • BGK

Megainwestycja ekologiczna ruszyła w Połańcu

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    22 lipca 2010 - 08:00

W Połańcu 21 lipca rozpoczęła się budowa największego na świecie bloku energetycznego opalanego biomasą. Blok będzie gotowy pod koniec 2012 r. Podwoi on ilość energii wytwarzanej w ten sposób w Polsce.
Nowy blok powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie działającej elektrowni. Ma mieć moc 190 MW, a do wytwarzania energii posłużą m.in. odpady drzewne i biomasa pochodzenia rolniczego. Będą to głównie pelety, czyli granulki robione ze sprasowanych odpadów np. drewna, słomy, roślin energetycznych takich jak wierzba energetyczna i wytłoczyn. W Połańcu będzie stosowany głównie pelet ze słomy – informuje „Gazeta Wyborcza”.

W Elektrowni Połaniec już w 2004 r. została uruchomiona instalacja pozwalająca prowadzić w kotłach energetycznych współspalanie biomasy i węgla. Poza tym zainstalowano instalację odsiarczania gazów.  Dzięki temu już teraz jest to najczystsza elektrownia w Polsce.

Budowa nowego bloku ma kosztować około miliarda złotych. Przy inwestycji będzie pracowało od 500 do nawet tysiąca osób.  A przy obsłudze zbudowanego bloku i logistyce na terenie elektrowni związanej z energetyką zatrudnienie znajdzie ok. 80 osób – donosi „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2010-07-22 15:32:23

    Kryminalne marnowanie biomasy i kapitalu. Taka elektrownia nie powinna kosztowac wiecej, niz 600 mln zl i z ilosci zuzywanego surowca powinna produkowac min. 230 MW. To bedzie taki "Hummer" wsrod bioelektrowni. Chodzi tu chyba o to, zeby politycy mogli czuc sie lepiej, pomimo wi...eloletnich, razacych zaniedban we wdrazaniu unijnych dyrektyw srodowiskowych, np. w efektywnym uzyciu biomasy i utylizacji odpadow.  rozwiń