PARTNER PORTALU
  • BGK

Metropolie apelują: Potrzebna komisja do spraw jakości powietrza

  • TK    22 marca 2018 - 17:56
Metropolie apelują: Potrzebna komisja do spraw jakości powietrza
Program #PolskaBezSmogu powinien zostać rozszerzony. Do tego potrzebny jest dialog z samorządami (Fot. Pixabay)

Unia Metropolii Polskich apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o reaktywowanie Zespołu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego ds. Jakości Powietrza.  Zdaniem samorządowców, powinno to nastąpić jeszcze przed grudniowym szczytem klimatycznym w Katowicach.
Unia Metropolii Polskich z jednej strony pochwaliła plany objęcia 23 gmin do 100 tys. mieszkańców programem #PolskaBezSmogu, jednocześnie zaznaczając, że zakres działań powinien być o wiele szerszy. Szczególnie - jak podkreślono w apelu do premiera Morawieckiego - w kontekście wyroku Trybunału Sprawiedliwości, który uznał, że przez wieloletnie zaniedbania dotyczące zanieczyszczenia powietrza, Polska złamała prawo.

Ponadto, przedstawiciele samorządów zwrócili uwagę, że wciąż brakuje realizacji zapowiedzi dotyczących jakości paliw. Nie ma także definicji "ubóstwa energetycznego" i konkretnych propozycji zmian dla tej części społeczeństwa, dla której finanse są główną przyczyną niemożności sprostania wymaganiom dotyczącym jakości źródeł ciepła.

Czytaj także: Stop smog: Posłanka PiS naciska ws. rozszerzenia programu

Zdaniem Unii Metropolii Polskich, wobec ogromnych wyzwań w zakresie poprawy jakości powietrza w Polsce, niezbędne są rozmowy rządy z samorządami, które "są najbliżej obywateli". 

"Dlatego konieczne jest wznowienie prac zespołu, którego przedstawiciele ze strony samorządowej ostatni raz prezentowali swoje uwagi i spostrzeżenia rok temu. W szczególności działanie zespołu pomoże stronie polskiej przygotować się do szczytu klimatycznego COP24 w grudniu 2018 r. w Katowicach, gdzie poprawa jakości powietrza będzie jednym z głównych tematów" - czytamy w komunikacie Unii Metropolii Polskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.