PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasta dostaną pieniądze na poprawę jakości powietrza. Ile?

  • PAP    19 marca 2014 - 17:18
Miasta dostaną pieniądze na poprawę jakości powietrza. Ile?

Blisko 280 mln zł przeznaczono na poprawę jakości powietrza w polskich miastach. Ruszył drugi nabór wniosków do programu KAWKA. Ministerstwo Środowiska zaprasza do udziału.
Głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w miastach są lokalne źródła ciepła (w tym domowe piece) oraz transport miejski. Celem KAWKI jest zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń, w szczególności pyłów PM 2,5, PM 10 oraz emisji CO2. Dlatego w ramach programu, na obszarach gdzie są przekroczone dopuszczalne poziomy zanieczyszczeń powietrza i są opracowane programy ochrony powietrza, mogą być dofinansowane m.in. takie przedsięwzięcia, jak: podłączenie budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej, wymiana starych pieców na bardziej ekologiczne oraz dodatkowo termomodernizacja budynków wielorodzinnych.

Czytaj też:  Ponad 35 mln zł na walkę ze smogiem

Aby zmniejszyć emisję zanieczyszczeń powietrza z transportu, dofinansowanie mogą uzyskać projekty polegające na wdrażaniu systemów zarządzania ruchem, czy budowie stacji zasilania taboru miejskiego gazem czy energią elektryczną.

- O pieniądze w ramach KAWKI mogą ubiegać się miasta powyżej 10 000 mieszkańców oraz uzdrowiska, na obszarze których odnotowywane są przekroczenia dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń powietrza (pył PM 10 i benzo(a)piren). Wnioski o dofinansowanie należy składać do właściwych terytorialnie Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), które wdrażają program w danym województwie. One z kolei, na podstawie zebranych zgłoszeń w ramach ogłaszanych przez siebie konkursach, występują o środki do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) - informuje Marcin Korolec, wiceminister środowiska.

- Już pierwszy nabór do KAWKI pokazał, że program jest potrzebny i cieszy się dużym zainteresowaniem beneficjentów. Teraz dostępna jest kolejna pula środków do wykorzystania. Zachęcam do aplikowania. Środki te to konkretna pomoc finansowa dla samorządów i obywateli na poprawę tak ważnego obszaru, czyli powietrza którym oddychamy - mówi Korolec.

W sierpniu 2013 roku zakończył się pierwszy nabór wniosków do KAWKI. Środki otrzymały wówczas wszystkie WFOŚiGW, które o nie aplikowały (11 funduszy). Łącznie otrzymały one ponad 121 mln zł (całe wnioskowane kwoty).

Wnioski do 2. edycji KAWKI można składać do 8 września 2014 r. Dodatkowe informacje o naborze tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • MIESZKAŃCY MOCZYNIA, 2014-03-20 08:18:44

    Z JAKIEGO TYTUŁU STAROSTWO POWIATOWE W ŻAGANIU I U.M DOSTAJĄ PIENIĄDZE Z UNII NA OCHRONĘ ŚRODOWISKA,SKORO WYDAJĄ ZEZWOLENIA NA PROWADZENIE DZIAŁALNOŚCI OSOBOM,KTÓRE OTWIERAJĄ DZIAŁALNOŚĆ UCIĄŻLIWĄ I TRUJĄCĄ,ZAGRAŻAJĄCĄ ŻYCIU I ZDROWIU LUDZI I ZWIERZĄT MIĘDZY DOMOSTWAMI.PROWADZONA DZIAŁALNOŚĆ GRANICZ...Y Z GOSPODARSTWAMI DOMOWYMI.ŻADNE Z POWIADAMIANYCH URZĘDÓW NIE REAGUJE NA PISMA I NIE WIDZI NIC ZŁEGO W TRUCIU I HAŁASIE,KTÓRE PRZEKRACZA WSZELKIE NORMY OD 6,00 RANO DO WIECZORA.DLACZEGO!!!!NIKT NIE REAGUJE NA PISMA I PROŚBY MIESZKAŃCÓW?GDZIE JEST WYDZIAŁ OCHRONY ŚRODOWISKA?,GDZIE JEST SANEPID?GDZIE BHP?,GDZIE JEST PIP?.DLACZEGO TAKIE FIRMY NIE SĄ LOKOWANE W STREFIE PRZEMYSŁOWEJ EKONOMICZNEJ,NA KTÓRE WŁADZE W ŻAGANIU DOSTAŁY TAK DUŻE DOTACJE,A STREFA STOI PUSTA,NATOMIAST MIESZKAŃCOM MOCZYNIA FUNDUJE SIĘ TRUCICIELA.NA WIEJSKIEJ 8 ZE ZDJĘĆ SATELITARNYCH,PISM MIESZKAŃCÓ ODWOŁUJĄCYCH SIĘ DO WŁADZ I RÓZNYCH ORGANIZACJI FUNDUJE SIĘ TRUCICIELA I FUNDATORA HAŁASU,KTÓRY JEST NIE DO ZNIESIENIA.MY MIESZKAŃCY MOCZYNIA NIE WYRAŻAMY ZGODY NA DOTACJE DLA TAKICH URZĘDÓW JAK ŻAGAŃ,KTÓRY W TAK NIEKORZYSTNY SPOSÓB WYKORZYSTUJE?DOFINANSOWANIA NA OCHRONĘ ŚRODOWISKA?ZAPRASZAMY STAROSTĘ ŻAGANIA NA ŻAGAŃ UL.WIEJSKA 8 ,ŻEBY ZOBACZYŁĄ KOMU WYDAŁA ZEZWOLENIE NA TEGO TYPU DZIAŁALNOŚĆ W ŚRODKU ZAMIESZKAŁYCH GOSPODARSTW.DROGĘ,KTÓRĄ NAM WYREMONTOWANO NISZCZĄ SAMOCHODY,KTÓRE NISZCZĄ DROGĘ,A ICH GABARYTY UTRUDNIAJĄ I ZAGRAŻAJĄ PORUSZANIU SIĘ DZIECI I LUDZI,A WSTRZĄSY PODCZAS PRZEJAZDU CIĘŻARÓWEK, POWODUJĄ PĘKANIE MURÓW DOMÓW,KTÓRE NIEDAWNO ZOSTAŁY WYBUDOWANE.MIESZKAŃCY MOCZYNIA-ŻAGAŃ /KOŃCÓWKA MOCZYNIA POD LASEM/ODWOŁUJĄ SIĘ DO RÓŻNYCH ORGANIZACJI I URZĘDÓW OD 10 LAT BEZ EFEKTÓW.MY MIESZKAŃCY PROSIMY O POMOC MINISTERSTWO O PRZEKAZANIE DOTACJI MIASTOM I GMINOM,KTÓRE PRZEZNACZAJĄ DOTACJĘ NAPRAWDĘ NA OCHRONĘ ŚRODOWISKA.  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: