PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasta muszą być inteligentne

  • Przegląd mediów/Harvard Business Review    8 kwietnia 2013 - 11:21
Miasta muszą być inteligentne

Aby miasta sprawniej funkcjonowały, muszą stać się bardziej inteligentne. Wtedy będą kipieć od szans rozwoju ekonomicznego, co w konsekwencji przełoży się na ich wzrost.
Postęp technologiczny - nowe komputery, czujniki czy komunikacja sieciowa dał starzejącej się infrastrukturze fizycznej trochę oddechu - pisze „Harvard Business Review".

Czujniki zamontowane przy drogach potrafią przewidzieć powstawanie korków, wskazać, gdzie doszło do pęknięcia w rurociągu czy pomóc przygotować się na awarie sieci elektrycznych.

Specjalne czujniki pomagają też w utrzymaniu sieci kanalizacyjnej. Komisja ds. komunalnych San Francisco montuje je w większości kanałów ściekowych, których długość przekracza 1600 km. Wykrywają cieknące rury i przepełniające się studzienki burzowe. Dzięki tym zabiegom, kiedy zaczyna padać deszcz, cały system jest w idealnym stanie.

Ponadto dzięki połączeniu zaawansowanej technologii z motywacją ekonomiczną, ludzie uzyskują informacje, których mogą wpłynąć na ich zachowania konsumpcyjne. Na Malcie planiści zamierzają zlecić montaż liczników podłączonych zarówno do linii energetycznej, jak i wodociągowej, by dać użytkownikom lepsze wyobrażenie o ich zużyciu i doprowadzić do oszczędności.

Miasta mogą zarządzać też natężeniem w ruchu ulicznym, wykorzystując różne stawki za wjazd do określonych obszarów miasta.

Tego typu systemy stają się jeszcze wydajniejsze, kiedy je ze sobą skomunikujemy. W Rio de Janeiro zintegrowano systemy informatyczne z trzydziestu dzielnic miasta w jednym Centrum Operacyjnym, co umożliwia podgląd i analizę zdarzeń w całym mieście w czasie rzeczywistym oraz umożliwia lepsze zarządzanie -pisze „Harvard Business Review".

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • normalny, 2013-04-09 09:04:23

    Miasta mają być inteligentne,a głowy kiedy będą inteligentne,a moje pytanie jest nie inteligentne,prawdę mówiąc jest skromne i przeciętne?
  • Skonsternowany, 2013-04-08 22:14:00

    Zaiste, z wrażenia można stracić oddech. Ale pal sześć ono tchnienie Harvardzkiego geniuszu i spostrzegawczości. Wróćmy na rodzimy grunt by najgrzeczniej zapytać nasze samorządy - czy często zdarza się Wam ( NASZYM WYBRAŃCOM ) doprowadzić do zabudowy inteligentych opomiarowań energii konsumowanej ...w oświetleniu ulicznym ?. Bo jeśli niezbyt, to nawet pogodne pytanie (..) a kto kowo w etoj lubośti (......?) traci wesołość i staje się ponurym niczym popaprana, wasalska siermięga ; i cześć jak czapka gruszek.  rozwiń