PARTNER PORTALU
 • BGK

Miasta najbardziej ekologiczne

 • JL    9 listopada 2016 - 09:13
Miasta najbardziej ekologiczne
Laureaci konkursu Eco-Miasto w kategorii mobilność zrównoważona. Fot. Materiały prasowe

• W tegorocznej edycji konkursu Eco-Miasto nagrodzono 8 miast oraz przyznano 8 wyróżnień. W konkursie uczestniczyło 29 miast.
• Największymi zwycięzcami zostały Wrocław i Słupsk – laureaci dwóch kategorii.
• Laureatami w kategorii mobilność zrównoważona zostały Wrocław i Ostrów Wielkopolski, w kategorii efektywność energetyczna budynków zwyciężyły Zabrze i Kobyłka.
Wrocław oraz Słupsk nagrodzono w gospodarce wodnej, a Lublin i Słupsk doceniono za działania podejmowane w zakresie zarządzania lokalnymi systemami energetycznymi.

Miasta uczestniczące w konkursie zostały podzielone ze względu na wielkość: do 100 tys. i ponad 100 tys. mieszkańców, dlatego w każdej kategorii wyłoniono dwóch zwycięzców. Wiele miast rywalizowało w kilku kategoriach i w efekcie przesłano 49 formularzy konkursowych.

Mobilność zrównoważona

Wrocław jako miasto powyżej 100 tys. mieszkańców otrzymał główną nagrodę za budowę spójnej i kompleksowej polityki transportowej. Jury doceniło ujednolicenie taryfy dla poszczególnych środków transportu w ramach Wrocławskiej Karty Miejskiej oraz funkcjonowanie w mieście 11 stacji ładowania dla samochodów elektrycznych. z miast poniżej 100 tys. mieszkańców wybrano Ostrów Wielkopolski, który zrealizował projekty w ramach ITS (Intelligent Transport Systems) i może pochwalić się dużym udziałem transportu rowerowego oraz wprowadzeniem autobusów elektrycznych, ładowanych z odnawialnych źródeł energii.

W tej kategorii wyróżnienia przyznano Puławom i Trójmiastu (Gdańsk, Gdynia, Sopot). Puławy stworzyły aplikację „myBus online”, przygotowaną z myślą o użytkownikach transportu miejskiego oraz jako jedno z pierwszych miast w Polsce wprowadziły specjalną „strefę uspokajania ruchu” i ograniczyły prędkość na ulicach do 30 km na godzinę. W Trójmieście z kolei stworzono spójną międzymiastową politykę transportową. W szczególności zrealizowano inwestycję międzymiastowego systemu wypożyczania rowerów „Rower Trójmiejski” oraz prowadzono kampanię na rzecz zachęcenia mieszkańców do korzystania z transportu rowerowego.

Efektywność energetyczna budynków

W kategorii efektywność energetyczna laureatami zostały Zabrze (powyżej 100 tys. mieszkańców) i Kobyłka (poniżej 100 tys. mieszkańców). Zabrze prowadziło kompleksowe i konsekwentne działania na rzecz efektywności energetycznej oraz działania edukacyjne skierowane do mieszkańców. Z kolei Kobyłka efektywnie wykorzystała partnerstwo publiczno-prywatne jako skuteczną formę finansowania inwestycji w efektywność energetyczną budynków.

Wyróżnienie wśród miast z liczbą mieszkańców powyżej 100 tys. otrzymała Gdynia, którą doceniono za kompleksowe działania w zakresie modernizacji budynków, w tym budynków komunalnych oraz za działania edukacyjne z zakresu efektywności energetycznej. Dodatkowo miasto wspiera rozwój odnawialnych źródeł energii w budynkach prywatnych. Niepołomice oraz Ostrów Wielkopolski otrzymały wyróżnienia jako miasta z liczbą mieszkańców poniżej 100 tys. Niepołomice doceniono za wsparcie na dużą skalę rozwoju odnawialnych źródeł energii w budynkach prywatnych oraz za międzynarodową i międzygminną współpracę na rzecz efektywności energetycznej, natomiast Ostrów Wielkopolski za zrealizowany projekt wybudowania przedszkola w technologii energooszczędnej (przedszkole zostało oddane do użytku we wrześniu 2016r.).

Gospodarka wodna

Wrocław (powyżej 100 tys. mieszkańców) zwyciężył przede wszystkim ze względu na wsparcie finansowe rozwoju gospodarki wodno-ściekowej, w tym w szczególności budowy przyłączy kanalizacyjnych dla mieszkańców, co w efekcie poskutkowało wzrostem liczby osób korzystających ze zbiorczych systemów odprowadzania ścieków. Jury doceniło także uruchomienie Centrum Edukacji Ekologicznej HYDROPOLIS oraz szeroką kampanię informacyjną wśród mieszkańców na temat gospodarki wodnej.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • EKO realista, 2016-11-12 18:16:32

  Wrocław EKO ? Chyba 100 lat temu. Dzisiaj ma bezsensowną politykę komunikacyjną polegającą na wycinaniu ruchu osobowego z miasta nie oferując nic w zamian - przykład BUS, TAXI pas na Traugutta. Proszę pokazać gdzie można zostawić auto na Księżu Małym by można się łatwo przesiąść do MPK? A np. na Opo...rowie, na pętli można. Peryferia miasta to rosnące nowe osiedla, a drogi NIE. Dużo jeżdżę po mieście i jak rano widzę sznury aut pchających się do miasta to widzę skutki polityki EKO, nawet je czuję w nozdrzach. Mieszkam na Biskupinie, który jest mega zaniedbany, ale WUWA - nie wiem komu potrzebna - jest rewitalizowana. A na dzielnicy parkingi się wycina. Totalny bezsens. A i dziękuję za Afrykarium, fontannę przy Hali, parking na 800 aut i .... brak wschodniej obwodnicy. Niech żyje EKO czyli Eliminacja Korzyści Ogółu !  rozwiń
 • ADG, 2016-11-09 23:54:33

  ... najbardziej ekologicznym miastem w Polsce jest Sieradz.W mieście tym ścina się drzewa i krzewy kilka razy w roku , jak tylko pokrywają się zielenia ,trawniki spryskują ciecie jakimś żrącym i cuchnącym preparatem, Sieradzka Spółdzielniab Mieszkaniowa rozpisała konkurs na podlewanie drzew i krzewó...w oraz trawników .Wygrali właściciele psów i kilka razy na dzień podlewają je i psy i właściciele.Nie oszczędzają nawet przestrzeni pod balkonami właścicieli lokali mieszkalnych.Zatrudniony cieć był od wiosny widziany 17 razy, szedł i machał rączkami i krzyczał jaki jest przerobiony. Nie robi nic., co jest przewIdziane zakresem obowiązków w całej Polsce dla CIECI.NA prośbe jednego z właścicieli mieszkań , żeby nie wygrabiał liśći pod krzewm osłaniającym korzenie / luty / przed mrozem , rozłożył rączki z głupia miną i odpowiedział , ze jak tego nie zrobi to nie będzie miał premii.Nie sprząta chodników ani należącej do bloku ulicy.P{oraz kolejny z przetargu wyłoniono firmę , która zamiecie ulice 10 listopada . A cieć na Świeto Niepodległośći 11 listopada wywiesi flagę Polski / poszarpanego i brudnego szmatławca / i będzie się irytował , ze się przerobił.Co jakiś czas pojawia się firma tnąca drzewa , ostatnio ścięto korony lipom osłaniającym szpital przy Nenckiego od zachodnich wiatrów i spalin / dwa zakręty/ i trasa przelotowa. Takich przykładów dbałości o stan środowiska w mieście jest multum .Powietrze super czyste , po przejściu 300 metrów i powrót do domu przez kilka dni z nosa wydmuchuje się czerń z brązem,Bazary warzywne zlokalizowane sa przy głownych skrzzowaniach i w bezpośredniej bliskości bloków mieszkalnych, 5 parkingów i szkole muzycznej przy której wycięto 5 ponad 40 letnich lip i zlokalizowano kolejny parking dla mieszkańców z odległych osiedli.Władzom Miasta i Samorządowcom oraz SSM należy się medal i wyróżnienie za dokonania i dbałość o Zdrowie Mieszkańców Ziemi Sieradzkiej i Sieradza.ADG  rozwiń
 • a jak tam z selekcją odpa, 2016-11-09 19:21:42

  Jeśli we Wrocławiu rodziny płacą trzy razy więcej za odpady niż na przykład w Dreźnie - to istotnie musi być eko... portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/czy-gospodarka-o-obiegu-zamknietym-moze-zadzialac-naukowiec-wyslal-ankiety-do-2479-gmin,86229.html