PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasta ogrody przeżywają renesans

  • PAP/JL    14 września 2015 - 07:15
Miasta ogrody przeżywają renesans

koncepcja miast ogrodów jest bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych oraz w Chinach. Fot. Pixabay.com

Miasta ogrody współżyją z przyrodą. Idea, której przykładem są Podkowa Leśna czy Błonie, przeżywa renesans na świecie.
Intensywna zabudowa w miastach jest rzeczywistością. Demografowie mówią, że za 20-30 lat będzie na Ziemi 10 mld ludzi, z czego 7 mld zamieszka w miastach.

Według architekta i urbanisty prof. Marka Budzyńskiego. Ocenia, że w związku z tym zajdzie potrzeba budowy nowych miast oraz przekształcenia tych istniejących.

Budzyński wskazuje, że należy do grona tych, którzy uważają idee miast ogrodów za otwarcie procesów na budowę miasta współżyjącego z przyrodą. Według niego miasta ogrody są doskonałym przykładem na to, jak człowiek potrafi odbudowywać procesy działania przyrody. Taka jest idea i konieczność w nowych miastach ogrodach, które mogą być jednocześnie bardzo intensywnie zabudowane.

Czytaj też: Ogrody zredukują zanieczyszczenia miast i poprawią jakość powietrza

– Musimy działać tak, żeby nie niszcząc procesów, które tworzą kulturę, stale ją rozwijając, wspierać biosferę. To zadanie niezmiernie trudne. Każdy powstający budynek ma tworzyć przestrzeń publiczną i społeczną. Z drugiej strony ten sam budynek ma budować biosferę – tłumaczy Budzyński.

Według niego miasto musi się stać swego rodzaju organizmem, a człowiek bakterią współdziałającą w podtrzymywaniu warunków życia.

– Inaczej miasto stanie się rakiem przyrody – uważa architekt.

Z kolei prezes Stowarzyszenia Ład na Mazowszu dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas twierdzi, że miasta ogrody to pomysł cywilizacyjny, styl życia, zapewnianie wysokiej jakości życia. Według niego w Polsce idea miast ogrodów odniosła wielkie sukcesy. Pod Warszawą jest całe pasmo miast-ogrodów, które łączy Warszawska Kolej Dojazdowa.

– Czegoś takiego nie ma nigdzie indziej na świecie – przekonuje dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas.

Wyróżnia także stworzony w połowie XIX wieku podwarszawski Żyrardów, który – jak mówi – jest jednym z najdoskonalszych wcieleń miast ogrodów w Polsce i prawdopodobnie na świecie.

Obecnie – jak dodaje – koncepcja miast ogrodów jest bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych oraz w Chinach.

– Oznacza to, że jest naprawdę dynamiczna i ma potencjał – komentuje Kostrzewa-Zorbas. Zapowiada, że w najbliższych dwóch latach Stowarzyszenie Ład na Mazowszu zamierza zorganizować Międzynarodowy Kongres Miast Ogrodów w Konstancinie-Jeziornej.

Według dr Edyty Baruckiej idea miasta ogrodu okazuje się nadzwyczajnie chwytliwa. – Przyciąga ludzi. Jest to pewne dziedzictwo historyczne – podkreśla dr Edyta Barucka. Także jej zdaniem obecnie mamy do czynienia z renesansem zainteresowania miastami ogrodami.

Koncepcja miast ogrodów wywodzi się z XIX wieku. Takie miasto charakteryzuje się luźną zabudową oraz dużym udziałem terenów zielonych na całym jego obszarze. Idea pochodzi z Anglii, a jej pomysłodawcą był Ebenezer Howard. Najsłynniejszym miastem ogrodem jest Letchworth Garden City w Anglii.

Na Mazowszu można wyróżnić wiele miast ogrodów. Ich największe skupisko znajduje się w okolicach Warszawy, to m.in. Błonie, Kampinos, Modlin czy Podkowa Leśna.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.