PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasto chce 130 mln na walkę ze smogiem

  • PAP    4 lutego 2013 - 18:12
Miasto chce 130 mln na walkę ze smogiem

Ponad 130 mln zł zamierza pozyskać Kraków ze źródeł zewnętrznych na program walki ze smogiem w najbliższych pięciu latach. Planowane jest też zwiększenie wydatków na ten cel z budżetu miasta.
Jak poinformował w poniedziałek Jan Machowski z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa, podczas poniedziałkowego spotkania, którego gospodarzem był przewodniczący Rady Miasta Bogusław Kośmider ustalono, że Kraków wystąpi z wnioskiem do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o 70 mln zł z programu priorytetowego dot. likwidacji niskiej emisji. Z tej kwoty 10 mln zł ma być wykorzystane jeszcze w tym roku. Pozostałe 60 mln zł zostanie spożytkowane do roku 2018.

Czytaj też: 400 mln zł na poprawę jakości powietrza

Miasto zwróci się również z wnioskiem do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o 50 mln zł (do 2018 r.), z czego 10 mln przeznaczone zostanie na działania zmierzające do likwidacji niskiej emisji jeszcze w 2013 roku.

Miasto zamierza współpracować z WFOŚiGW oraz NFOŚiGW w zakresie działań termomodernizacyjnych w Krakowie oraz wymiany taboru komunikacyjnego na bardziej ekonomiczny, a także w kwestii montażu w Krakowie dwóch dodatkowych stacji monitorujących stan powietrza.

Jak zapowiadają władze miasta, wszystkie te posunięcia mają najbliższych pięciu latach doprowadzić do przyspieszenia działań antysmogowych i obniżenia zanieczyszczenia powietrza w Krakowie do dopuszczalnych norm.

Głównymi przyczynami pogarszającego się w mieście powietrza w sezonie grzewczym jest używanie paliw stałych oraz palenie odpadów w piecach domowych. W tym czasie normy zanieczyszczenia powietrza tzw. pyłem zawieszonym są przekraczane wielokrotnie.

Czytaj też: Kraków wprowadzi zakaz palenia węglęm? Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.