PARTNER PORTALU
  • BGK

Miasto dołoży krakowianom do czystego ogrzewania

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Kraków    4 lutego 2011 - 07:43
Miasto dołoży krakowianom do czystego ogrzewania

Stężenie pyłu zawieszonego w Krakowie przekracza normy o 400 proc. Głównym winowajcą są piece węglowe. Magistrat przygotowuje program dopłat do wymiany ogrzewania węglowego na ekologiczne.
Choć stopień zanieczyszczenia powietrza w Krakowie w ostatnich latach nie pogorszył się, miasto ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Polsce. Głównym winowajcą są nie przemysł czy intensywność ruchu samochodów, lecz piece węglowe, którymi ogrzewają mieszkania krakowianie. Emisja spalania paliw stałych powoduje zanieczyszczenie powietrza pyłem – informuje „Gazeta Wyborcza Kraków”.

Czytaj też: Pokaż czym palisz w piecu

Szacuje się, że piecami węglowymi wciąż ogrzewa mieszkania ok. 30 tys. mieszkańców. Od 1995 do 2009 roku za 12 mln zł udało się około 20 tys. takich pieców zastąpić bardziej przyjaznym środowisku ogrzewaniem. To jednak wciąż mało.

Aby ograniczyć niską emisję, krakowscy urzędnicy przygotowują tzw. program likwidacji niskiej emisji, na podstawie którego można się będzie ubiegać o dotację na proekologiczne rozwiązania grzewcze. Mieszkańcy będą mogli wymienić piece węglowe na ogrzewanie gazowe, elektryczne i olejowe lub starać się o podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Na dofinansowanie miasto ma w tym roku zarezerwowane 1,5 mln zł.

Specjaliści podkreślają, że wymiana pieców nie wystarczy. Za tym muszą też iść rozwiązania komunikacyjne, takie jak budowa obwodnic i ograniczanie parkowania w centrum, akcje zachęcające do korzystania z transportu miejskiego, a także działania informacyjne, bo ludzie w piecach palą szkodliwe śmieci i odpady.

W gminnym programie poziom dofinansowania najprawdopodobniej będzie wynosić około 40 proc. – pisze „Gazeta Wyborcza Kraków”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.