PARTNER PORTALU
 • BGK

Michał Olszewski: Wiemy, czym przekonać mieszkańców do wymiany pieców

 • Katarzyna Domagała-Szymonek    19 marca 2018 - 10:51
Michał Olszewski: Wiemy, czym przekonać mieszkańców do wymiany pieców
Średnioroczny poziom pyłu PM 2,5, który jest przyjęty przez UE jako referencyjny, wynosi 20 mikrogramów na metr sześcienny. Warszawa ma 22 - mówi Olszewski. (fot. UM Warszawa)

O skutecznych metodach walki ze smogiem, efektach dotychczasowych działań czy pomysłach na kolejne akcje rozmawiamy z Michałem Olszewskim, wiceprezydentem Warszawy.
 • Warszawa rocznie przyłącza do sieci ciepłowniczej 1000-1200 lokali komunalnych.
 • W mieście pojawią się doradcy "od pieców", którzy będą mieli za zadanie przekonać do wymiany źródła ciepła niezdecydowanych mieszkańców.
 • - Jest jedno rozwiązanie, które najskuteczniej wpływa na zmianę podejścia u mieszkańców. To groźba kary - zdradza wiceprezydent Warszawy. 

Jest pan zwolennikiem blokowania centrum miast przed samochodami, w imię walki ze smogiem?

Długofalowo zmiany w transporcie publicznym są rozwiązaniem na poprawę jakości powietrza. I do tego trzeba dążyć stopniowo. Natomiast w krótkiej perspektywie czasu nie rozwiąże to pojawiających się epizodów smogowych. Wynika to z faktu, że o występowaniu tych ostatnich decyduje niska emisja i na tym się trzeba skupić. Kiedy przyjmowaliśmy pierwsze programy dotyczące walki ze smogiem, wskazywaliśmy, że to niska emisja jest jego przyczyną.

W ubiegłym roku zakończyły się badania Instytutu Ochrony Środowiska w Warszawie. Ich wyniki potwierdziły nasze przypuszczenia. Owszem, kiedy spojrzymy na bilans roczny, to okazuje się, że to z transportu produkowanych jest 60 proc. zanieczyszczeń. Pamiętajmy jednak, że w ciągu roku to źródło daje nam stałą emisję na tym samym poziomie. Przecież wiosną czy jesienią nie jeździ mniej autobusów czy samochodów. Niska emisja kumuluje się natomiast od października do marca. Zgodnie z badaniami IOS nawet 80 proc. zanieczyszczeń w dni smogowe pochodzi z systemów węglowych, a nie z transportu.

Warszawa przyjęła w 2015 roku program walki ze smogiem. Są efekty?

Najważniejszym efektem naszych działań jest to, że w końcu ten temat stał się medialny i nikt dzisiaj nie kwestionuje samego zjawiska. Walka ze smogiem to praca na lata. My, samorządowcy, czujemy frustrację, że choć od lat upominamy się o odgórne narzędzia, nie dostajemy ich. Nieraz występowaliśmy z apelami do rządu. Występowały o to również organizacje ekologiczne. Cały czas czekamy na rozwiązania. Warszawa wprowadziła swoje zasady informowania i ostrzegania mieszkańców w grudniu 2015. Kiedy dokładnie rok później zaczęliśmy je stosować i uruchomiliśmy darmową komunikację ze względu na zanieczyszczenie powietrza - rozgrzały się nie tylko media społecznościowe. Temat trafił na czołówki. Rząd zapowiedział 15-punktowy plan. Powiało optymizmem, ale niestety jak na razie z tej listy zrealizowano jeden punkt.

Czytaj więcej: Lublin. W walce ze smogiem pomogą mieszkańcy

Ale my się koncentrujemy na tym, co możemy już dziś robić. Miasta – głównie duże – zaczęły realizować działania, które 5 at temu nie były po prostu możliwe. Ale, co bardzo ważne, wspierały nas mocno organizacje ekologiczne i alarmy smogowe. Niektóre powstawały równolegle z przygotowywanymi programami. A czy poprawia się powietrze - długofalowo tak. Raporty oceniające jakość powietrza w Warszawie wskazują np. spadek o 1 mikrogram średniorocznych stężeń PM 2,5.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • jerzy, 2018-03-20 15:53:14

  Co to znaczy doradcy od wymiany pieców
 • Mieszkaniec, 2018-03-20 09:38:11

  Pan wiceprezydent chce nowych narzędzi, a nie wykorzystuje tych które ma obecnie np. nie wyznacza buspasow na drogach wjazdowych do miasta.
 • w.potega@neostrada.pl, 2018-03-19 14:58:56

  Pan Michał Olszewski to kompetentny Wiceprezydent Warszawy, który potrzebuje wsparcia: 1) w prawodawstwie (w sejmie), 2) w szkolnej edukacji, 3) w rzeczywistej samorządności, w której mieszkańcy dzielnic wezmą odpowiedzialność za ograniczanie smogu u siebie, może też w osiedlach. Zapisaliśmy tę tend...encję w Strategii rozwoju Warszawy, domagając się wzrostu odpowiedzialności, głównie w procesach decyzyjnych. Jeden człowiek nie rozwiąże problemów: 1) budowy gospodarki obiegu zamkniętego, 2) równoważenia transportu, 3) wymiany kotłów domowych i 4) kilku mniejszych. Pilnie potrzebujemy w Warszawie, we współpracy z sąsiednimi gminami, projektów wdrażania gospodarki obiegu zamkniętego. Kilka projektów, których jeszcze nie ma, trzeba poddać powszechnej dyskusji, aby wybrany projekt stał się ważny dla wielu mieszkańców Warszawy, dla powiększającej się liczby światłych mieszkańców.  rozwiń