PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy chętnie wymieniają piece przy wsparciu miasta

  • PAP    7 lipca 2014 - 07:39
Mieszkańcy chętnie wymieniają piece przy wsparciu miasta

300 tys. zł przeznaczy w tym roku Radom na dotacje dla mieszkańców na wymianę starych pieców węglowych i kotłów centralnego ogrzewania na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Do magistratu wpłynęło 170 wniosków, tymczasem pieniędzy wystarczy tylko na 30.
Radom zamierza walczyć z zanieczyszczeniami powietrza związanymi z dużą emisją pyłów, które powstają podczas spalania węgla czy śmieci w przydomowych kotłowniach. Program rusza w tym roku i będzie realizowany przez sześć lat.

Jak poinformowała dyrektorka Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Grażyna Krugły do magistratu wpłynęło 170 wniosków o przyznanie dotacji, na łączną kwotę blisko 1,8 mln zł. W tym roku miasto przeznaczyło na ten cel 300 tys. zł. "To kropla w morzu potrzeb" - przyznała Krugły. "Pieniędzy wystarczy na realizację około 30 wniosków" - dodała.

W ramach dofinansowania wnioskodawca dostaje 80 proc. kosztów poniesionych na wymianę źródła ciepła; średnio jest to ok. 10 tys. zł.

Krugły podkreśliła, że miasto będzie szukać dodatkowych funduszy, by nie zniechęcać mieszkańców, którzy już zadeklarowali chęć wymiany starych pieców lub kotłów centralnego ogrzewania.

Jednym z nich - jak podkreśla dyrektorka - jest skierowany do samorządów program Kawka. Finansuje go Narodowy i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Planowany na lata 2014-2018 budżet przedsięwzięcia wyniesie 278 mln złotych. Program zakłada likwidację tzw. niskiej emisji - czyli zanieczyszczeń emitowanych przez lokalne kotłownie i domowe piece - oraz rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii. Według Krugły by w Radomiu nie były przekroczone dopuszczalne normy emisji pyłów - trzeba by zlikwidować blisko 4 tys. starych pieców i kotłowni centralnego ogrzewania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.