PARTNER PORTALU
  • BGK

Mieszkańcy Mielca mogą za darmo pozbyć się azbestu

  • PAP    29 maja 2014 - 20:21
Mieszkańcy Mielca mogą za darmo pozbyć się azbestu

Do 15 czerwca mieszkańcy Mielca mogą składać wnioski o bezpłatne usuwanie wyrobów zawierających azbest. W ubiegłym roku w ramach tej akcji usunięto z terenu Mielca 223 ton materiałów zawierających ten groźny minerał.
Jak poinformował Lucjan Niziołek z Wydziału Inżynierii Miejskiej mieleckiego magistratu, tegoroczna akcja usuwania azbestu zostanie w całości sfinansowana z budżetu miasta.

W ubiegłym roku samorząd Mielca uzyskał na ten cel dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

"W bieżącym roku mimo braku dofinansowania z funduszu, planujemy dalsze działania mające na celu +uwolnienie+ naszego miasta od azbestu. Mieszkańcy mogą składać wnioski o pomoc na realizację prac związanych z demontażem, zbieraniem i transportem oraz unieszkodliwianiem wyrobów zawierających azbest" - dodał.

Po zebraniu wszystkich wniosków samorząd ogłosi przetarg, w którym wybierze firmę, która zajmie się demontażem, transportem i utylizacją azbestu. Wszystkie związane z tym koszty będą pokryte z budżetu miasta. Niziołek podkreślił, że koszty zakupu nowego pokrycia dachowego i jego montażu ponosi właściciel nieruchomości.

W ubiegłym roku z 147 posesji z Mielca usunięto ponad 15,5 m kw. azbestu o łącznej masie 223 ton.

Dzięki programowi Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz funduszy wojewódzkich, od 2011 roku udało się usunąć w kraju ponad 84 tys. ton azbestu. Według szacunków funduszu, w Polsce może zalegać jeszcze ok. 15 mln ton materiałów zawierających azbest.

W latach 80. azbest uznano za materiał rakotwórczy. Wyroby, które go zawierają, są źródłem emisji niezniszczalnych włókien. Ich wdychanie i gromadzenie się w płucach może powodować poważne choroby układu oddechowego, w tym nowotwory. Rakotwórczy materiał stosowano na szeroką skalę w polskim budownictwie, zwłaszcza w latach 60.

Usuwanie materiałów z azbestem wynika z unormowań unijnych. Zgodnie z dyrektywą UE Polska ma na to czas do 2032 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.