PARTNER PORTALU
  • BGK

Milion na ochronę niedźwiedzi, świstaków i kozic

  • PAP    21 czerwca 2010 - 16:55
Milion na ochronę niedźwiedzi, świstaków i kozic

Pół miliona złotych na ochronę tatrzańskich niedźwiedzi, 300 tys. zł na świstaki i 200 tys. zł na ochronę kozic przeznaczy znany producent czekolady. Głosy internautów rozstrzygnęły o podziale miliona zł, przeznaczonego na ochronę symboli Tatr.
O północy z niedzieli na poniedziałek zakończyło się głosowanie internautów. Niedźwiedź brunatny otrzymał 27,69 proc. głosów, wyprzedzając świstaka zaledwie o 0,14 proc. Na trzecim miejscu uplasowała się kozica, na którą głos oddało 16,74 proc. internautów.

- Część pieniędzy wydamy na właściwe kształtowanie relacji między turystami a zwierzętami - powiedział dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Paweł Skawiński.

- Chcemy objąć tatrzańskie niedźwiedzie monitoringiem, dzięki czemu będziemy znać szlaki ich wędrówek. Pomoże to w oszacowaniu populacji tych drapieżników - dodał. Jak powiedział Skawiński, ochrona przyrody to przede wszystkim uświadamianie turystom, jakie zagrożenia niesie za sobą nadmierna, nieracjonalna eksploracja Tatr. Aby tę świadomość rozwinąć, pobudzić wrażliwość i poczucie odpowiedzialności turystów, zostaną m.in. wydane filmy i broszury informujące, jak się należy odpowiednio zachowywać na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

O dokładnym podziale pieniędzy, przeznaczonym na ochronę wybranych przez internautów zwierząt - symboli Tatr, zadecydują eksperci w najbliższych dniach.

Znawcy tatrzańskiej przyrody wybrali sześć symboli Tatr, które wymagają ochrony. Wśród nich znalazły się: krokus, Giewont, niedźwiedź, kozica, Morskie Oko, świstak. Internauci w głosowaniu, trwającym od początku maja wybrali trzy z nich. Na niedźwiedzia, świstaka i kozicę oddano w sumie 567 tys. 331 głosów.

Milion złotych na ochronę tatrzańskiej przyrody przeznaczył producent czekolady Milka.

Typując kojarzone z Tatrami symbole, eksperci z TPN opisali potencjalne zagrożenia dla każdego z nich oraz wskazali, jakie działania ochronne pomogą te zagrożenia zminimalizować.

Tatrzański Park Narodowy powstał w 1954 roku. Obejmuje cały obszar polskiej części Tatr i zajmuje powierzchnię 21 197 hektarów, przez co należy do największych parków narodowych w Polsce. Żyje w nim ponad 10 tys. gatunków roślin i zwierząt.

Około 70 proc. powierzchni parku zajmują lasy i zarośla kosodrzewiny, a pozostałe 30 proc. to murawy wysokogórskie, skały i wody.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.