PARTNER PORTALU
  • BGK

Miliony na walkę z niską emisją w Małopolsce

  • PAP    14 listopada 2013 - 18:21
Miliony na walkę z niską emisją w Małopolsce

Ponad 58 mln zł na walkę z tzw. niską emisją otrzymają w najbliższych latach małopolskie samorządy z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W czwartek w Krakowie podpisana została umowę w sprawie dofinansowania działań związanych z likwidacją niskiej emisji w ramach pilotażowego programu "Kawka".

"Kraków jest pierwszym polskim miastem, gdzie podpisujemy taką umowę. To tu likwidacja niskiej emisji ma wieloletnią tradycję, a krakowski samorząd ma doświadczenie, które wykorzystaliśmy tworząc ogólnopolski program Kawka" - mówiła wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Barbara Koszułap.

Czytaj też: Bitwa z niską emisją nie musi być walką z wiatrakami

Pieniądze z Narodowego Funduszu w ramach tego programu otrzyma w pierwszym etapie 11 Wojewódzkich Funduszy m.in. w Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Opolu, Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu.

Największym beneficjentem będzie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, który dostanie 33,2 mln zł na zadania warte ponad 75 mln zł, a realizowane w Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie oraz powiatach gorlickim, limanowskim, nowosądeckim, krakowskim, wielickim, miechowskim i proszowickim.

W tych miejscowościach i powiatach mają być likwidowane paleniska węglowe, rozbudowywana sieć ciepłownicza, zmniejszana emisja zanieczyszczeń komunikacyjnych.

Do pieniędzy z Narodowego Funduszu dojdą środki dla samorządów z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska - 24,8 mln zł w formie dotacji i 581 tys. w formie pożyczki preferencyjnej. W sumie wsparcie dla walczących z zanieczyszczeniem powietrza w Małopolsce samorządów wyniesie 58,6 mln zł.

"Program jest trudny do zrealizowania, ale bardzo ważny i dla Krakowa, i dla Małopolski" - mówiła w czwartek prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Małgorzata Mrugała.

"Mamy nadzieję, że ten duży zastrzyk pieniędzy pozwoli w ciągu kilku lat na likwidację większości palenisk węglowych w Krakowie. W przyszłym roku na ulice miasta wyjadą także elektryczne autobusy. Te działania pozwolą na ograniczenie ilości pyłów i spalin" - podkreślił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

W ramach pierwszego naboru wniosków do programu "Kawka" Kraków zgłosił zadania o łącznej wartości ok. 59 mln zł: 38,5 mln zł to koszt projektów, za które odpowiada Urząd Miasta Krakowa (głównie likwidacja pieców węglowych), a 20,5 mln zł to koszt inwestycji zgłoszonych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej SA.

Od 1995 r. do o 2012 roku na likwidację pieców i kotłowni węglowych w Krakowie wydano prawie 14 mln zł, dzięki czemu przestało działać 20 tys. pieców i niemal 400 kotłowni węglowych. W 2013 r. na Programu Ograniczania Niskiej Emisji zabezpieczono 22,3 mln zł. Na tę kwotę składają się środki własne miasta (2,8 mln zł) oraz dotacje i pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie (łącznie 19,5 mln zł). Pozwoli to na likwidację ok. 2 tys. palenisk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.