PARTNER PORTALU
  • BGK

Minister rolnictwa spotka się z wojewodami w sprawie suszy

  • PAP/MIW    30 czerwca 2016 - 07:35
Minister rolnictwa spotka się z wojewodami w sprawie suszy

Aura nie była w tym roku łaskawa dla plonów. (Fot. : pixabay.com)

• Susza, ulewy, porywiste wiatry, gradobicia, intensywne burze, które w czerwcu przetoczyły się przez Polskę, spowodowały znaczne straty w uprawach rolnych.
• W niektórych miejscach sięgają one nawet 100 procent upraw. 
• W związku z taką sytuacją resort rolnictwa i rozwoju wsi w przyszłym tygodniu organizuje spotkanie z wojewodami w sprawie pomocy podmiotom dotkniętym stratami.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel, w zawiązku ze szkodami wywołanymi przez klęski żywiołowe, podjął decyzję o zorganizowaniu w przyszłym tygodniu spotkania wojewodów w sprawie pomocy podmiotom dotkniętym stratami - poinformował w środę resort rolnictwa.

Resort wskazał, że susza, ulewy, porywiste wiatry, gradobicia, intensywne burze, które w czerwcu przetoczyły się przez Polskę, spowodowały znaczne straty w uprawach rolnych, w niektórych miejscach dochodzące nawet do 100 proc.

Np. w gminie Nasielsk w wyniku gradobicia i silnego wiatru straty poniosło ok. 100 gospodarstw rolnych. Szacunkowa wielkość strat może dotyczyć nawet 1000 ha. Największe straty w uprawach polowych i uprawach pod osłonami wystąpiły w miejscowościach Dębinki i Mogowo, ucierpiały również pola we wsiach: Morgi, Wągrodno, Zaborze.

- W zawiązku z taką sytuacją, minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel podjął decyzję o zorganizowaniu w przyszłym tygodniu spotkania wojewodów, dotyczącego pomocy podmiotom prowadzącym działalność w zakresie rolnictwa, przetwórstwa rolno-spożywczego, usług dla rolnictwa oraz działów specjalnych produkcji rolnej, dotkniętych stratami powstałymi w wyniku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych - poinformował resort rolnictwa w komunikacie.

Ministerstwo informuje rolników, jak postępować w przypadku, gdy poniosą straty wywołane przez zdarzenia atmosferyczne takie jak susza, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawina.

Aby ubiegać się o m.in. o preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji rolnej, koniecznie muszą zostać oszacowane szkody przez komisje powołane przez właściwego wojewodę. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Iwona, 2016-07-06 09:10:38

    W związku z koniecznością powołania komisji, prosimy o rozpatrzenie możliwości ich finansowania z budżetu Ministerstwa.