PARTNER PORTALU
  • BGK

Minister zdrowia mocno o paleniu śmieci: "Zabijamy nie tylko swoje dzieci, ale wszystkich dookoła"

  • Bartosz Dyląg    5 marca 2018 - 19:19
Minister zdrowia mocno o paleniu śmieci: "Zabijamy nie tylko swoje dzieci, ale wszystkich dookoła"
Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreśla, że palenie zabija, "nie tylko papierosów, ale i śmieci w kotłach" (Fot. PTWP)

– Tak jak w tej chwili nie wypada palić tytoniu w miejscu publicznym, tak powinniśmy dążyć do tego, by nie wypadało palić w piecu śmieciami, dlatego że zabijamy nie tylko swoje dzieci, ale i dzieci sąsiadów oraz wszystkich dookoła – zwraca uwagę Łukasz Szumowski.
  • Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreśla, że palenie zabija, „nie tylko papierosów, ale i śmieci w kotłach”.
  • Zdaniem ministra programy związane z walką o czyste powietrze należy traktować jako inwestycję w zdrowie, a nie koszt zmian.
  • Marszałek senatu Stanisław Karczewski podkreśla, że w kontekście smogu uzasadnione są określenia "fatalne" i "niezdrowe" powietrze. W walce z zanieczyszczeniem powietrza konieczne są szeroko zakrojone działania.

- Mamy bardzo dokładne dane z analiz statystycznych, z analiz dużych grup, że istnieje bezpośrednia korelacja pomiędzy ekspozycją na wysokie stężenia PM 2,5 i PM 10, a śmiertelnością w populacji ogólnej – wyjaśnia minister zdrowia.

Czytaj też: Ustawa jest gotowa. Jutro rząd zacznie walkę o czyste powietrze

Dane wskazują ponadto, że dużo więcej jest chorób sercowo-naczyniowych oraz chorób płuc – na przykład zawałów, udarów, zapaleń naczyń. Niższa jest też dzietność.

– Tak jak w tej chwili nie wypada palić tytoniu w miejscu publicznym, tak powinniśmy dążyć do tego, by nie wypadało palić w piecu śmieciami, dlatego że zabijamy nie tylko swoje dzieci, ale i dzieci sąsiadów oraz wszystkich dookoła – zwraca uwagę Łukasz Szumowski. – Jako rząd możemy edukować i dawać narzędzia parlamentarzystom, obywatelom, mówić, że palenie śmieci jest tak samo groźne dla zdrowia, jak palenie tytoniu w miejscach publicznych – dodaje.

Jego zdaniem programy związane z walką o czyste powietrze należy traktować jako inwestycję w zdrowie, a nie koszt zmian.

Czytaj też: PiS: w walce ze smogiem liczymy na inicjatywę samorządu

Marszałek senatu Stanisław Karczewski podkreśla, że w kontekście smogu uzasadnione są określenia "fatalne" i "niezdrowe" powietrze. W walce z zanieczyszczeniem powietrza konieczne są szeroko zakrojone działania.

- Ani sam rząd nie jest w stanie zmienić naszego środowiska, ani sam samorząd – podkreślił marszałek Karczewski.

Dodał, że problem smogu został zauważony dzięki działalności obywatelskiej. Ważne, by środowiska te nadal obserwowały działania rządu i samorządu w tym zakresie.

W opinii Stanisława Karczewskiego niezwykle istotna jest edukacja. Bez niej niczego nie osiągniemy.

Marzenna Drab, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, wyjaśnia, że edukacja ekologiczna rozpoczyna się już w przedszkolu. – Dzieci w formie zabawy przekazują sobie, jak ważne jest środowisko, w którym żyją. Jedną z najbardziej znanych akcji jest sprzątanie świata, w której w zasadzie biorą udział wszyscy – podkreśla wiceminister Drab.

Marzenna Drab dodaje, że w podstawach programowych umieszczono tematy ekologiczne. – Pokazuje to, że MEN bardzo poważnie traktuje ten temat – określamy, co powinno wiedzieć dziecko, gdy kończy pewien etap edukacji – mówi wiceminister.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2018-03-06 10:07:46

    Jak MEN coś poważnie traktuje, to z tego nic nie wynika. Poważne traktowanie powinno być, a go nie ma, w szkołach. W której szkole jest wyeksponowane segregowanie odpadów, z których odzyskuje się materiały? W ile domach dzieci segregują odpady? Co robi gmina w kierunku odzyskiwania materiałów z odpa...dów? Odpowiedzi na te pytania są świadectwem rzeczywistej edukacji, której brak.  rozwiń