PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo Środowiska: Dyrektywa NEC obciąży drobne rolnictwo

  • MN    5 kwietnia 2017 - 15:04
Ministerstwo Środowiska: Dyrektywa NEC obciąży drobne rolnictwo
Resort ministra Jana Szyszko zapewnia, że prowadzi ciągłe działania w celu redukcji zanieczyszczenia powietrza w Polsce. (fot. PTWP)

Ministerstwo Środowiska tłumaczy, dlaczego Polska zaskarżyła unijną dyrektywę do Trybunału w Luksemburgu.
• Polska złożyła skargę na unijną dyrektywę NEC, która ustanawia nowe limity głównych źródeł zanieczyszczeń powietrza.

• Ministerstwo Środowiska w oświadczeniu wyjaśnia, że dyrektywa nie reguluje bezpośrednio kwestii jakości powietrza.

• Resort uważa, że wprowadzenie nowych przepisów obciąży drobne rolnictwo i Polacy zostaną obciążeni kosztami nierównomiernie w stosunku do pozostałych obywateli UE.  

Blisko miesiąc po zaskarżeniu unijnej dyrektywy NEC, gdy informacja o skardze przedostała się do opinii publicznej, resort środowiska postanowił wytłumaczyć, dlaczego podjęto taką decyzję. 

W oświadczeniu Ministerstwa Środowiska czytamy: "Polska popierała prace nad dyrektywą w sprawie redukcji krajowych emisji ze względu na konieczność redukowania zanieczyszczeń. Natomiast już w takcie procesu legislacyjnego podnosiła, że był on prowadzony przy naruszeniu podstawowych zasad dobrej współpracy wewnątrz UE i należytej przejrzystości procesu. Dlatego 10 marca br. Polska złożyła przeciwko Parlamentowi Europejskiemu i Radzie UE skargę na dyrektywę dotyczącą zobowiązań do redukcji emisji tlenków azotu, dwutlenku siarki, pyłów, amoniaku i niemetanowych lotnych związków organicznych".

Czytaj też: Władze uzdrowisk chcą rozwiązań systemowych dot. likwidacji smogu

Resort podkreśla, że dyrektywa w sprawie redukcji krajowych emisji nie reguluje bezpośrednio kwestii jakości powietrza, a jedynie sprawy związane z działaniem dotyczącym redukcji emisji w rolnictwie, transporcie i sektorze bytowo-komunalnym.

Dodatkowo w oświadczeniu czytamy, że Polska niezależnie od zaskarżenia dyrektywy, od ponad roku prowadzi działania zmierzające do poprawy jakości powietrza i przeciwdziałania smogowi - zaskarżenie dyrektywy zatem nie wpływa na prace, które mają na celu poprawę jakości powietrza w Polsce.

Ministerstwo Środowiska uważa, że redukcja emisji amoniaku założona w dyrektywie w swojej istocie sprowadzi się do nałożenia kolejnych obciążeń na polskie drobne rolnictwo, czemu resort jest przeciwny.

Czytaj też: Prezydent apeluje o tanie kredyty na wymianę pieców

"Przyjęta wersja dyrektywy nie zawierała oceny skutków regulacji, w tym kosztów wprowadzenia nowych przepisów. W związku z powyższym strona polska spodziewała się, że kosztami przyjęcia przepisów, w sposób nierównomierny w stosunku do pozostałych obywateli UE, zostaną obciążeni obywatele Polski" - zaznacza resort.

Chodzi o nowelizację dyrektywy o krajowych pułapach zanieczyszczeń (NEC), nad którą prace zakończyły się pod koniec 2016 roku. Nowe przepisy mają zredukować emisję szkodliwych substancji z przemysłu, ruchu drogowego, elektrowni i rolnictwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.