PARTNER PORTALU
  • BGK

Ministerstwo Środowiska odpowiada Komisji Europejskiej

  • PAP/JL    19 lipca 2016 - 08:08
Ministerstwo Środowiska odpowiada Komisji Europejskiej
Na razie w Puszczy Białowieskiej nie są prowadzone cięcia sanitarne w ramach zwiększonego limitu pozyskania drewna. Fot. Pixabay.com

Ministerstwo Środowiska przesłało Komisji Europejskiej odpowiedź w sprawie  Puszczy Białowieskiej.
– Mamy nadzieję, że Komisja Europejska tak jak UNESCO podzieli nasze argumenty, które zawarliśmy w odpowiedzi. Argumenty są oparte na wiedzy, doświadczeniu i nauce – mówi rzecznik Ministerstwa Środowiska Paweł Mucha.

Czytaj też: Leśnicy twierdzą, że kornika w Puszczy Białowieskiej jest coraz więcej

W połowie czerwca Komisja Europejska wysłała do Warszawy „wezwanie do usunięcia uchybienia” i tym samym rozpoczęła procedurę o naruszenie prawa Unii Europejskiej przeciw Polsce.

Wezwanie Komisji Europejskiej to pierwszy etap procedury, która może się zakończyć skargą do Trybunału Sprawiedliwości i dotkliwymi karami finansowymi dla państwa członkowskiego. Komisja Europejska zarzuciła Polsce naruszenie niektórych przepisów dyrektywy siedliskowej (w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych i dzikiej flory i fauny) oraz dyrektywy ptasiej (w sprawie ochrony dzikiego ptactwa). Obie dyrektywy są podstawą europejskiego programu Natura 2000.

Rzecznik potwierdził, że na razie w puszczy nie są prowadzone cięcia sanitarne w ramach zwiększonego limitu pozyskania drewna w Nadleśnictwie Białowieża. Dodał, że usuwane są zagrażające bezpieczeństwu lokalnej społeczności oraz turystom suche drzewa wzdłuż szlaków turystycznych i dróg.

W marcu minister środowiska zaakceptował zmieniony plan urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Białowieża. Aneks zakłada zwiększenie pozyskania drewna do 188 tys. metrów sześciennych w ciągu 10 lat (lata 2012-2021). Stary plan zakładał pozyskanie ponad 63,4 tys. metrów sześciennych drewna w ciągu 10 lat. Lasy Państwowe informowały niedawno, że zmieniony plan w ciągu sześciu lat pozwoli pozyskać maksymalnie do ok. 125 tys. m sześc. drewna.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.