PARTNER PORTALU
 • BGK

Mleko z automatu - świeże ale za drogie

 • PAP    16 kwietnia 2012 - 15:45
Mleko z automatu - świeże ale za drogie

Mieszkańcy Olsztyna kupują dziennie 200 litrów mleka z mlekomatów, choć możliwości dostawców są trzykrotnie większe, a w mieście są trzy dwustulitrowe maszyny. Jednak, jak oceniają organizatorzy sprzedaży, barierą jest cena świeżego mleka - 3,20 zł za litr.
W Olsztynie automaty do sprzedaży mleka stoją w supermarketach i sklepie dyskontowym. Mlekomaty ustawiono tam rok temu.

Jak powiedziała Zuzanna Płoska - dostawca mleka, codziennie klienci kupują w sumie w trzech punktach sprzedaży 200 litrów.

"Wciąż ten biznes rozkręcamy, na razie zainteresowanie jest umiarkowane, ale liczymy, że popyt na świeże mleko wzrośnie. Na cenę mleka wpływają w dużej mierze koszty transportu" - podkreśliła. Mleko do olsztyńskich mlekomatów trafia bezpośrednio z gospodarstwa rolnego prowadzonego przez organizatorów sprzedaży.

Dodała, że mleko z mlekomatów kupują przeważnie stali klienci. "Są to raczej klienci zamożni, którzy mogą sobie pozwolić na zakup droższego, świeżego mleka. Ale wśród kupujących są też emeryci, którzy cenią produkt ekologiczny i to, że jest nieprzetworzony"- wyjaśniła.

Dostawcy świeżego mleka podkreślają, że świeże mleko ma wartości odżywcze takie, które nie występują w pasteryzowanym produkcie sprzedawanym w kartonach czy plastikowych butelkach. Ma większą zawartość tłuszczu (4 proc.) i można z niego zrobić zsiadłe mleko lub jogurt.

Litr mleka z mlekomatu kosztuje 3,20 zł. Dodatkowo butelka kosztuje 1 zł, ale klient nie musi jej kupować, może przynieść własny pojemnik.

Ceny litra mleka w sklepach osiedlowych lub supermarketach wahają się od 1,9 zł do 3 zł.

Sprzedaż nieprzetworzonego, świeżego mleka z mlekomatów jest prowadzona w wielu miastach Polski, m.in. w Warszawie, i stanowi uzupełnienie oferty sprzedaży produktów mlecznych pod szyldem ekologicznej i zdrowej żywności prosto z gospodarstwa rolnego.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (3)

 • Piramidka, 2012-04-16 20:43:00

  Im coś cenniejsze, tym trudniej osiągalne ! Ale możliwe.Dla zdeterminowanych i odważnych!
 • Oliwa, 2012-04-16 19:49:39

  miło byłoby móc dostać bez problemu wszystko to czego sie chce prawda?
 • leda, 2012-04-16 17:49:45

  niestety, w Warszawie pod Halą Mirowską mlekomatu już nie ma - nie opłacało się...