PARTNER PORTALU
  • BGK

Młodzież o ekorozwoju w Suwałkach

  • suwalki24.pl    28 marca 2013 - 10:45
Młodzież o ekorozwoju w Suwałkach

Młodzież z Gimnazjum imienia Marii Konopnickiej oraz Gimnazjum nr 3 w Suwałkach zorganizowała w suwalskim urzędzie miejskim debatę dotyczącą lokalnego ekorozwoju.
Ekorozwój - czyli to co robimy w naszym środowisku i otoczeniu by oszczędzać prąd, wodę czy ciepło. W tym temacie głos zabrali między innymi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk oraz Andrzej Chuchnowski, przewodniczący suwalskiej rady miejskiej oraz prezesi suwalskich spółek komunalnych.

- Żyjemy w XXI wieku, w czasach, w których wzrasta tempo życia a co za tym idzie? Zużycie prądu czy wody. Ważne jest by zasoby wykorzystywać w sposób zrównoważony i rozsądny. Żeby tak się działo trzeba inwestować w nowoczesne technologie. W naszym mieście tylko w ostatnich dziesięciu latach zainwestowaliśmy kilkadziesiąt milionów złotych by wodę czy ciepło wykorzystywać lepiej i rozsądniej - taką tezą rozpoczął debatę Czesław Renkiewicz.

Całą myśl rozwinęli dokładniej prezesi suwalskich spółek komunalnych. Grzegorz Kochanowicz, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przygotował szczegółową prezentację w której opisał główne inwestycje w wodociągi i instalację sanitarną w Suwałkach.

- W naszym mieście 99 proc. mieszkańców korzysta z wody dostarczanej przez wodociągi miejskie. 94 proc. mieszkańców odprowadza ścieki do oczyszczalni. 97 proc. nieczystości, które trafia do oczyszczalni nie trafią z powrotem do środowiska. Pozostałe 3 proc. to już czysta woda, która trafia do Czarnej Hańczy - opowiadał Kochanowicz.

Wszystko to dzięki wielomilionowym inwestycjom, które zrealizowało miasto Suwałki przy wsparciu pieniędzy z funduszy Unii Europejskiej. Dzięki temu średnie zużycie wody na jednego mieszkańca Suwałk w porównaniu do przeciętnego odbiorcy w Polsce jest kilkakrotnie niższe.

Podobnie sytuacja wygląda jeżeli chodzi o zużycie ciepła. Miasto Suwałki prowadzi wiele inwestycji, które ograniczają zużycie ciepła.

- Termomodernizacja szkół i innych budynków należących do zasobów miejskich wpływa na coraz mniejsze zużycie ciepła - mówił Czesław Renkiewicz. Zmniejsza się też zanieczyszczenie powietrza.

- Coraz więcej budynków jest przyłączanych do sieci ciepłowniczej Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej - informował Tadeusz Szaciło, prezes PEC w Suwałkach.

To wszystko stawia miasto Suwałki na pozycji miasta, które dba o lokalny ekorozwój. Taki wniosek wyciągnęli również gimnazjaliści, którzy brali udział w debacie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.