PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniej dotacji, więcej pożyczek

  • Robert Borkacki    5 sierpnia 2013 - 13:49
Mniej dotacji, więcej pożyczek

Możemy narzekać, że wpływy z opłat wnoszonych przez biznes maleją, ale takie opłaty w naturalny sposób powinny spadać. Przecież przemysł wciąż podnosi standardy ochrony środowiska – mówi Marek Mielczarek, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.
W tym roku budżet Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu jest mniejszy o ponad 30 milionów złotych. Skąd wzięła się ta dziura budżetowa?

Marek Mielczarek, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu: To skutki wprowadzenia ustawy deregulacyjnej. Przedsiębiorcy zamiast płacić za korzystanie ze środowiska dwa razy w roku, zapłacili tylko raz. Braki w budżecie WFOŚiGW wzięły się stąd, że jest on tworzony z takich opłat.

W tym roku w sposób przejściowy będziemy mieli więc dwa razy mniej pieniędzy. Ustawa została wprowadzona nagle, kiedy większość wojewódzkich funduszy miała uchwalone plany finansowe.

Musieliśmy je zmieniać, w szczególności obniżając sferę bezzwrotnych dotacji. Możemy narzekać, że wpływy z opłat wnoszonych przez biznes maleją, ale takie opłaty w naturalny sposób powinny spadać. Przecież przemysł wciąż podnosi standardy ochrony środowiska.

Wprowadzenie ustawy deregulacyjnej to nie jedyne nożyce, które obcięły wpływy do funduszu...

- Potwierdzam. W najbliższych tygodniach do WFOŚiGW powinno wpłynąć kilkadziesiąt milionów złotych, m.in. dzięki opłatom z KGHM. Jednak tak się nie stanie. Już w 2009 roku nasze wpływy zmniejszyły się o około 30 milionów złotych. Powodem była likwidacja opłat za odpady powydobywcze. Tą regulacje prawną wprowadzono w czasie kiedy pojawił się w Europie kryzys gospodarczy.

Ile środków jest w 2013 r. do dyspozycji beneficjentów - a ile powinno być?

- Rachunek jest prosty. Wpływy do budżetu WFOŚiGW we Wrocławiu to ok. 60 milionów złotych. W tym roku dysponujemy kwotą 30 milionów złotych. Przypomnę, że jeszcze w 2009 roku całkowita suma środków w WFOŚiGW m.in. z opłat za korzystanie ze środowiska wynosiła około 90 milionów złotych.

Oceniam, że w 2014 roku te wpływy ustabilizują się na poziomie około 60 milionów złotych. Jesteśmy instytucją finansów publicznych i dotacjami możemy sfinansować tylko tyle ile mamy wpływów - czyli w tym roku - dwa razy mniej.

Wpływy finansowe z opłat i kar nie są jedynymi przychodami funduszu. Fundusz pożyczając pieniądze uzyskuje przychody finansowe i dlatego rokrocznie możemy wydawać na ochronę środowiska od 120 - 200 milionów złotych.

Czy wobec tych faktów grozi nam upadłość funduszu i kryzys w dolnośląskich inwestycjach proekologicznych?

- Może te milionowe braki w naszym budżecie wyglądają nieco katastroficznie... Chcę jednak uspokoić naszych beneficjentów. Co prawda wpływy zmalały - przez ostatnie cztery lata prawie o 60 proc. - ale w tym czasie nasze aktywa wzrosły na podobnym poziomie. Jest to możliwe dzięki temu, że Fundusz obraca zgromadzonymi środkami. Każda złotówka w wojewódzkim funduszu jest wydawana na ochronę środowiska co najmniej dwa razy. Jako osoba prawna WFOSiGW może udzielać pożyczek.

Wypracowując zysk z odsetek pomnaża zarządzane przez siebie pieniądze, które są przeznaczane na kolejne proekologiczne inwestycje. W zeszłym roku ten zysk wyniósł 25 mln. zł. Owym zyskiem jest finansowana wyłącznie działalność statutowa funduszu czyli przeznaczany jest tylko na ochronę środowiska. Ta zasada dotyczy wszystkich WFOŚiGW.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.