PARTNER PORTALU
  • BGK

Mniej małych składowisk, więcej RIPOK-ów

  • bad    24 października 2014 - 21:55
Mniej małych składowisk, więcej RIPOK-ów

Zwiększona z 15 do 25 liczba Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK), wyraźna redukcja liczby małych lokalnych składowisk na rzecz funkcjonowania regionalnych składowisk ponadgminnych oraz likwidacja ostatniego w województwie mogilnika w Zajezierzu (pow. kozienicki) - oto efekty realizacji Planu Gospodarki Odpadami dla Mazowsza.
„Gospodarka odpadami - wyzwania dla jednostek samorządu terytorialnego z terenu powiatu płockiego, płońskiego i gostynińskiego" to tytuł konferencji, która odbyła się 24 października br. w Płocku. Organizatorem spotkania był Zarząd Związku Gmin Regionu Płockiego, a wśród prelegentów zasiadł marszałek Adam Struzik.

Czytaj też: Chcą zwracać pieniądze za mandaty straży miejskiej

Tematem wystąpienia marszałka Adama Struzika był „Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami dla Mazowsza na lata 2012-2017 z uwzględnieniem lat 2018-2023". Jest to dokument szczegółowo określający założenia gospodarki odpadami w regionie. Znalazły się w nim wytyczne dotyczące instalacji wymagań ochrony środowiska, których modernizacja nie jest możliwa z przyczyn technicznych lub nie jest uzasadniona z przyczyn ekonomicznych, plan zamykania składowisk, prognoza zmian i cele w zakresie gospodarki odpadami oraz kierunki działań w zapobieganiui powstawania odpadów.

Określa także kryteria rozmieszczania obiektów gospodarowania odpadami, harmonogram planowanych czynności, a także finansowanie i sposób monitoringu oraz oceny wdrażania planu.

Czytaj też: Sejm zdecydował: Mazowsze odda na janosikowe o 213 mln zł mniej

Obecnie kończą się prace nad opracowaniem „Sprawozdania z realizacji Planu Gospodarki Odpadami dla Mazowsza za okres od dnia 1 stycznia 2010 r. do dnia 31 grudnia 2013 r.". Marszałek Adam Struzik podsumował efekty działań podjętych w tym czasie. Zwrócił uwagę m.in. na zwiększoną z 15 do 25 liczbę Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK), wyraźną redukcję liczby małych lokalnych składowisk na rzecz funkcjonowania regionalnych składowisk ponadgminnych oraz likwidację ostatniego w województwie mogilnika w Zajezierzu (pow. kozienicki).

Związek zajmuje się działaniami związanymi z gospodarką odpadami, ochroną środowiska i poprawą jakości życia mieszkańców. Konferencja stała się okazją do świętowania 20-lecia organizacji - zasadzono dąb symbolizujący 18 samorządów współpracujących w ramach Związku Gmin Regionu Płockiego, a marszałek Adam Struzik uhonorował związek Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia" .

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.