Modelowa mikrobiogazownia ma zachęcać do OZE

- Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego planuje uruchomienie w Lubaniu k. Kościerzyny Wojewódzkiego Centrum Edukacji Energii Odnawialnej. Ma tam działać m.in. modelowa mikrobiogazownia, której ma zachęcać rolników do produkcji energii odnawialnej.
Modelowa mikrobiogazownia ma zachęcać do OZE

Dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (PODR) w Gdańsku Aleksander Mach poinformował, że planuje się, aby w ramach Wojewódzkiego Centrum Edukacji Energii Odnawialnej w Lubaniu k. Kościerzyny działały dwie instalacje: biogazownia rolnicza o mocy 100 kW i modelowa mikrobiogazownia o mocy 10 kW.

Mach wyjaśnił, że w mikrobiogazowni mogłyby być przeprowadzane eksperymenty w zakresie np. doboru substratów (substancji organicznych, np. odpadów produkcji rolniczej i spożywczej wykorzystywanych do produkcji biogazu) oraz badania efektywności energetycznej.

Przyznał, że ośrodkowi doradztwa zależy najbardziej na edukacji rolników w zakresie źródeł energii odnawialnej, aby np. przy doborze najtańszego substratu mogli wyprodukować jak najwięcej energii.

Poinformował, że badania z wykorzystaniem mikrobiogazowni mają być prowadzone wspólnie z Politechniką Gdańską. W oddziale PODR w Lubaniu planowana jest też organizacja kursów i szkoleń w zakresie prowadzenia instalacji. Niewykluczone, że mikrobiogazownia powstanie do końca przyszłego roku.

Mach zwrócił uwagę, że obecnie niewielu rolników jest zainteresowanych uruchomieniem biogazowni. "Znam osobiście kilku rolników, którzy 3-4 lata temu byli bardzo zainteresowani taką działalnością, ale z powodu braku przejrzystego prawa w tym zakresie zrezygnowali z inwestycji" - dodał. Ocenił, że najbliższe lata powinny być wykorzystane na propagowanie "zielonej energii" i na namawianie rolników do projektów z zakresu energii odnawialnej.

Wojewódzkie Centrum Edukacji Energii Odnawialnej ma powstawać w oparciu o szwedzkie wzorce i doświadczenia, zwłaszcza z nadbałtyckiego szwedzkiego regionu Skania, który jest najbardziej prężnym w Szwecji ośrodkiem produkcji biogazu. W regionie tym działa 41 biogazowni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE