PARTNER PORTALU
  • BGK

Modernizacja oczyszczalni w Jurczycach poprawi jakość wody Bystrzycy

  • PAP    12 sierpnia 2014 - 12:01
Modernizacja oczyszczalni w Jurczycach poprawi jakość wody Bystrzycy

Dzięki modernizacji oczyszczalni ścieków w Jurczycach w gminie Kąty Wrocławskie jakość wody Bystrzycy się polepszy. Podpisano umowę na dofinansowanie tej inwestycji ze środków unijnych. Modernizacja będzie kosztowała 13,6 mln zł.
Podpisana umowa między Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu a Zakładem Gospodarki Komunalnej w Kątach Wrocławskich przewiduje dofinansowanie tego projektu z Programu Infrastruktura i Środowisko w wysokości 5,8 mln zł.

Czytaj też:  Zarządcy kąpielisk uwaga na sinice

Jak powiedział prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Aleksander Marek Skorupa, dzięki modernizacji oczyszczalnia ścieków w Jurczycach będzie spełniać unijne normy, m.in. dotyczące zmniejszenia zawartości azotu o blisko 70 proc. i fosforu o ponad 50 proc. w ściekach komunalnych. "ciekia Skorupa.

Czytaj też:  Poprawią jakość wody w Dzierżonowie

Według niego nadmiar fosforu w tej rzece pochodzi ze ścieków bytowo-gospodarczych, zawierających m.in. detergenty. Natomiast do wzrostu ilości azotu przyczynia się m.in. nawożenie ziemi uprawnej. Silne opady deszczu mogą łatwo wypłukiwać azot zawarty w nawozach. Efektem jest nadmierne użyźnienie, które powoduje zakwity glonów i wyczerpanie zasobów tlenu w wodzie. Obecnie zakład w Jurczycach przetwarza 2 tys. metrów sześciennych ścieków na dobę. Po zakończeniu prac jego przepustowość wzrośnie o 900 m sześc. Powstające osady zostaną wykorzystane m.in. do rekultywacji gruntów rolniczych, a także do upraw roślin przeznaczonych do produkcji kompostu.

Przedsięwzięcie zostanie zakończone w 2015 r. W dalszych planach jest dalsza rozbudowa zakładu i osiągnięcie przepustowości ponad 3,5 tys. m sześc. ścieków na dobę, co pozwoli na skanalizowanie południowej części gminy Kąty Wrocławskie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.