PARTNER PORTALU
  • BGK

Monitoring powietrza i kanalizacja w Żarach

  • www.lubuskie.pl    28 września 2011 - 13:37
Monitoring powietrza i kanalizacja w Żarach

Marszałek Elżbieta Polak wzięła wczoraj (27 września) udział w konferencji prasowej na temat ochrony środowiska w Żarach, na której poseł Bożena Bukiewicz przekazała mieszkańcom dwie dobre wiadomości. W Żarach powstanie stała stacja monitorowania powietrza oraz z ministerstwa środowiska będą pieniądze na budowę kanalizacji sanitarnej.
- Minister Stanisław Gawłowski właśnie podpisał decyzję o przyznaniu na ten cel 42 mln zł - mówiła poseł Bukiewicz.

Trzy miesiące temu poseł Bożenna Bukiewicz była w Żarach na spotkaniu, podczas którego mieszkańcy skarżyli się na jakość powietrza w mieście i podeszczowe podtopienia w okolicach ul. Żagańskiej i Bohaterów Getta.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Zielonej Górze w połowie 2012 roku planuje uruchomienie i włączenie do państwowej sieci monitoringu jakości powietrza nowej stacji stacjonarnej w Żarach, która pozwoli objąć pomiarami, w okresie kilkuletnim, południowo-zachodnią część województwa (strefa lubuska).

Przygotowane warianty lokalizacji stacji na terenie miasta Żary poddane zostaną konsultacjom społecznym i ostatecznie uzgodnione. Sfinansowanie wyposażenia stacji zapewnione jest ze środków wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej w Zielonej Górze, natomiast wykonanie niezbędnej infrastruktury - z budżetu urzędu miasta Żary.

WIOŚ w Zielonej Górze na ten cel przekaże kontener pomiarowy o wartości ok. 50 tys. zł i będzie prowadził jej eksploatację w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska.

Ponadto w stacji będą prowadzone pomiary automatyczne oraz manualne pyłu zawieszonego.Stacja będzie też wyposażona w panel meteorologiczny.

Koszt wyposażenia planowanej nowej stacji w Żarach szacowany jest wstępnie na 550 - 600 tys. zł.

Kanalizacja i zabezpieczenie przed powodzią

Druga dobra wiadomość dla mieszkańców Żar to decyzja ministra o przyznaniu 42 mln zł z Funduszu Spójności na rozbudowę sieci kanalizacyjnej. Dzięki tej inwestycji do kanalizacji będzie mogło się przyłączyć ponad 6,6 tys. mieszkańców.

Natomiast marszałek Elżbieta Polak (oceń działania marszałka) mówiła o dofinansowaniu na udrożnienie rzeki Żarki i Czerwonej Wody. W okolicach tych rzek mieszkańcy Żar wiosną cierpieli z powodu podtopień.

- Przez lata nic nie było robione w tej sprawie. Jeszcze w tym roku rzeki zostaną udrożnione. Na ten cel przeznaczyliśmy 90 tys. zł - podkreśliła Elżbieta Polak. I dodała, że kolejnym etapem ma być poważna inwestycja, która pozwoli na całkowite zabezpieczenie przeciwpowodziowe na tym terenie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.