PARTNER PORTALU
  • BGK

Morskie farmy wiatrowe się oddalają

  • Przegląd prasy/PAP/Rzeczpospolita    5 stycznia 2013 - 08:34
Morskie farmy wiatrowe się oddalają

Budowa w Polsce farm wiatrowych na morzu za ok. 60-80 mld zł się oddala. Brak obiecanej ustawy blokuje realizację projektów.
Inwestorom chętnym do budowy morskich farm wiatrowych na morzu kończy się cierpliwość - informuje „Rzeczpospolita".

Powód to przede wszystkim brak obiecanej ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), która zgodnie z zapowiedziami rządu miała wejść w życie i stycznia 2013 r. Z informacji „Rzeczpospolitej" wynika, że może nie zostać uchwalona ani w tym roku, a może nawet wcale.

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita", obecnie polityczny plan jest taki, by przyjąć tzw. mały trójpak (pozwalający na wdrożenie unijnych dyrektyw, być może z próbą ograniczenia wsparcia państwa dla niektórych technologii OZE) zamiast dużego trójpaku (prawo energetyczne, prawo gazowe i ustawa o OZE).

„Gdy inwestor musi wydać 1 mld euro na 300 MW mocy wiatrowych na morzu, to potrzebne są do tego badania, a same badania i przygotowanie projektu to koszt kilkudziesięciu milionów euro.

I gdy nie ma ustawy o OZE, to jak przekonać zarząd, by te dziesiątki milionów euro na badania dał?" - mówi Jarosław Pole, odpowiedzialny za rozwój morskich projektów EDP Renewables Polska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Daniel, 2013-01-05 12:43:54

    No bo lepiej ten niewydajny atom, w dodatku przestarzały, niebezpieczny i uzależniający od innych.