PARTNER PORTALU
  • BGK

Morskie farmy wiatrowe w Polsce rozwiną skrzydła

  • PAP/AT    11 stycznia 2018 - 06:15
Morskie farmy wiatrowe w Polsce rozwiną skrzydła
Do 2035 r. powinno w Polsce powstać co najmniej 16 GW nowych mocy wytwórczych (fot.pixabay.com)

Polska ma niewykorzystany potencjał rozwoju projektów morskich.
W ciągu 13 lat morskie farmy na świecie urosną sześciokrotnie. Polski potencjał też urósł, a węgiel zrobi miejsce na rynku – informuje czwartkowy "Puls Biznesu".

Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej uruchamia program Energia z Bałtyku dla Polski 2025, we współpracy z ponad 30 firmami i organizacjami reprezentującymi krajowy przemysł stoczniowy, kablowy, elektryczny, inżynierii i logistyki morskiej, skupionymi w Polskim Porozumieniu Przemysłu Energetyki Morskiej, które uważają, że Polska ma niewykorzystany potencjał rozwoju projektów morskich - czytamy w artykule "PB".

"Jeszcze w 2013 r. FNEZ szacowała, że w Polsce jest miejsce na 6 GW (chodzi o moc - PAP) morskich farm wiatrowych. Dziś, w związku z nowymi planami zagospodarowania przestrzennego dla polskiej części Bałtyku, które dają farmom więcej przestrzeni, uważamy, że ten potencjał jest większy i sięga 8-10 GW" - podkreśla dla "Pulsu Biznesu" Maciej Stryjecki.

O tym, że miejsce w systemie jest, świadczą prognozy podaży i popytu na energię. FNEZ powołuje się na szacunki PSE, państwowego operatora sieci elektromagnetycznej, który przewiduje, że do 2035 r. powinno w Polsce powstać co najmniej 16 GW nowych mocy wytwórczych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Arc, 2018-01-11 09:02:22

    Już raz wprowadzano fermy wiatrakowe i fotowoltaikę. Właściciele ferm będą lub nawet już podają Polskę- nie wiem tylko dlaczego Polskę skoro Polska nie zawiniła tylko partia rządząca. Osoby które uwierzyły w fotowoltaikę chyba też tak nie do końca są zadowoleni z umów, które zmieniono w trakcie bud...owy niektórych inwestycji. Teraz wiatraki nad morzem. Ciekawe kto zaryzykuje? Chyba tylko ten, co obiecał nam 1 000 000 samochodów elektrycznych.  rozwiń