PARTNER PORTALU
  • BGK

MŚ: Duże miasta przygotują plany adaptacji do zmian klimatu

  • PAP/JS    12 stycznia 2017 - 19:30
MŚ: Duże miasta przygotują plany adaptacji do zmian klimatu
Resort wyjaśnił, że celem projektu jest przeprowadzenie analizy podatności każdego z miast na zmiany klimatu (fot. mos.gov.pl)

• Kilkadziesiąt miast powyżej 100 tys. mieszkańców - w ramach koordynowanego przez resort środowiska programu - ma przygotować plany adaptacji do zmian klimatu - informuje MŚ.
• Pozwolą one sięgnąć aglomeracjom po pieniądze z UE na proklimatyczne inwestycje.
Ministerstwo podało w komunikacie, że w obecności wiceministra środowiska i pełnomocnika rządu ds. polityki klimatycznej Pawła Sałka podpisana została umowa na realizację projektu "Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców".

"Miejskie Plany Adaptacji to pierwszy w Europie projekt adaptacji do zmian klimatu organizowany na taką skalę. Jego efektem będzie przygotowanie planów adaptacji dla 44 miast - partnerów projektu" - dodano. Wśród nich są m.in.: Bielsko Biała, Chorzów, Gliwice, Kraków, Lublin, Opole, Wrocław czy Zielona Góra.

Resort wyjaśnił, że celem projektu jest przeprowadzenie analizy podatności każdego z miast na zmiany klimatu i zaplanowanie działań adaptacyjnych do stwierdzonych zagrożeń. Ma to się również przyczynić do poprawy bezpieczeństwa i jakości życia mieszkańców. Dzięki takim planom, miasta będą mogły też sięgnąć po pieniądze unijne na inwestycje proklimatyczne.

"Adaptacja do zmian klimatu nie jest wysiłkiem jednorazowym, jest nieprzerwanym cyklem przygotowań, działań i oceny efektów. Zmiany klimatyczne są problemem, którego nie można zostawić następnemu pokoleniu" - podkreślił, cytowany w komunikacie, minister środowiska Jan Szyszko.

Ministerstwo informuje ponadto, że w ramach projektu zaplanowana jest też szeroka kampania informacyjno-edukacyjna.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Bulgur, 2017-01-15 21:13:59

    Gdzie można znaleźć listę tych miast?