PARTNER PORTALU
  • BGK

Na kominie elektrociepłowni w Wałbrzychu powstanie gniazdo dla sokoła wędrownego

  • PAP/MIW    26 lutego 2017 - 09:19
Na kominie elektrociepłowni w Wałbrzychu powstanie gniazdo dla sokoła wędrownego
W ubiegłym roku w całym kraju były 23 gniazda sokołów wędrownych. (fot. Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" z Włocławka)

• Na kominie wałbrzyskiej elektrociepłowni pod koniec marca powstanie sztuczne gniazdo dla sokołów wędrownych.
• To inicjatywa służąca ratowaniu jednego z najrzadszych gatunków ptaków w Polsce.
• W gnieździe zostaną zainstalowane kamery, a gniazdujące ptaki będzie można obserwować w internecie.
Budowę sztucznego gniazda na 130-metrowym kominie wałbrzyskiej elektrociepłowni finansowo wesprze Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW) - poinformował rzecznik tej instytucji Robert Borkacki. Gniazdo powstanie w okresie lęgowym sokoła wędrownego. Będą w nim zainstalowane kamery, a gniazdujące ptaki będzie można obserwować w internecie.

Sokół wędrowny nie buduje samodzielnie gniazd, lecz zajmuje istniejące już siedziby innych dużych ptaków. Sokoły wędrowne gniazdują też w miejscach przygotowanych przez człowieka - na kominach czy wysokich budynkach.

W latach 60. XX wieku europejska populacja sokoła wędrownego całkowicie wyginęła.

- Do zagłady sokołów w całej Europie przyczyniło się m.in. zatrucie środowiska szkodliwym pestycydem DDT - powiedział Aleksander Marek Skorupa, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.

Budowa sztucznego gniazda na elektrociepłowni w Wałbrzychu to jedna z inicjatyw, które mają pomóc w odbudowie populacji jednego z najrzadszych gatunków ptaków w Polsce. Podobne gniazdo znajduje się na kominie Huty Głogów, gdzie w zeszłym roku wykluły się cztery pisklęta sokoła wędrownego.

Program przywracania populacji sokoła wędrownego przy wsparciu finansowym WFOŚiGW prowadzi Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" z Włocławka. Według szacunku przyrodników w całym kraju, w ubiegłym roku były 23 gniazda sokołów wędrownych z młodymi zlokalizowane w miastach oraz na terenach leśnych i górskich.

Łączna wartość dotacji udzielonych przez WFOŚiGW we Wrocławiu na dolnośląskie akcje przywracania populacji sokoła wędrownego wyniosła ponad 137 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.