PARTNER PORTALU
  • BGK

Na kominie elektrociepłowni w Wałbrzychu powstanie gniazdo dla sokoła wędrownego

  • PAP/MIW    26 lutego 2017 - 09:19
Na kominie elektrociepłowni w Wałbrzychu powstanie gniazdo dla sokoła wędrownego

W ubiegłym roku w całym kraju były 23 gniazda sokołów wędrownych. (fot. Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" z Włocławka)

• Na kominie wałbrzyskiej elektrociepłowni pod koniec marca powstanie sztuczne gniazdo dla sokołów wędrownych.
• To inicjatywa służąca ratowaniu jednego z najrzadszych gatunków ptaków w Polsce.
• W gnieździe zostaną zainstalowane kamery, a gniazdujące ptaki będzie można obserwować w internecie.
Budowę sztucznego gniazda na 130-metrowym kominie wałbrzyskiej elektrociepłowni finansowo wesprze Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu (WFOŚiGW) - poinformował rzecznik tej instytucji Robert Borkacki. Gniazdo powstanie w okresie lęgowym sokoła wędrownego. Będą w nim zainstalowane kamery, a gniazdujące ptaki będzie można obserwować w internecie.

Sokół wędrowny nie buduje samodzielnie gniazd, lecz zajmuje istniejące już siedziby innych dużych ptaków. Sokoły wędrowne gniazdują też w miejscach przygotowanych przez człowieka - na kominach czy wysokich budynkach.

W latach 60. XX wieku europejska populacja sokoła wędrownego całkowicie wyginęła.

- Do zagłady sokołów w całej Europie przyczyniło się m.in. zatrucie środowiska szkodliwym pestycydem DDT - powiedział Aleksander Marek Skorupa, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.

Budowa sztucznego gniazda na elektrociepłowni w Wałbrzychu to jedna z inicjatyw, które mają pomóc w odbudowie populacji jednego z najrzadszych gatunków ptaków w Polsce. Podobne gniazdo znajduje się na kominie Huty Głogów, gdzie w zeszłym roku wykluły się cztery pisklęta sokoła wędrownego.

Program przywracania populacji sokoła wędrownego przy wsparciu finansowym WFOŚiGW prowadzi Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" z Włocławka. Według szacunku przyrodników w całym kraju, w ubiegłym roku były 23 gniazda sokołów wędrownych z młodymi zlokalizowane w miastach oraz na terenach leśnych i górskich.

Łączna wartość dotacji udzielonych przez WFOŚiGW we Wrocławiu na dolnośląskie akcje przywracania populacji sokoła wędrownego wyniosła ponad 137 tys. zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.